Consent Preferences Beyaz Zambaklar Ülkesinde Özeti | Beyaz Okul

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Özeti

Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı eser 1923 senesinde bir Rus edebiyatçısı tarafından kaleme alınmıştır. Yazarın ismi Grigory Petrov’dur. Atatürk kitabı okumuş ve Türkçeye çevrilerek özellikle askeri öğrenciler tarafından okunmasını istemiştir.

Yazarın Finlandiya seyahatlerindeki notlarından kitaba dönüştürülmüştür. Bir bataklıktan ülkeye dönüşen Finlandiya’nın 1800 yıllarının başlarındaki sömürgelerden, cehaletten kurtulmak için büyük bir çaba verişinin konu alındığı anlatmıştır.

Eserde Snelman isimli bir aydının ülkeyi ayağa kaldırabilmek için asker, mühendis, öğretmen demenden tüm bireylerini etkileyerek günümüzdeki modern düzeye geliş mücadelesini konu almaktadır. Yani Finlandiya halkı birlik beraberlik içerisinde o yıllarda kalkınmaya çalışmıştır. 1800 lü yılların ilk çeyreğine kadar Finlandiya İsveç’in hakimiyetindeydi. Ülke çamur yığınlarından oluşan bataklıklarla doluyken zamanla bir tarımsal vatana dönüşmektedir.

Eser içerisindeki başarı öyküsüyle birlikte birçok dile çevrilerek çok sayıda okuyucuyla buluşmuştur. Özellikle Bulgaristan, Yugoslavya olmak üzere ülkemizde de çok büyük değer görerek beğenilmiştir.


Beyaz Zambaklar Ülkesinde Özeti


Beyaz Zambaklar Ülkesinde Özeti
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.