Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır?

Bilinçli bir tüketici kısaca ne aldığını bilen, tüketici haklarını bilip sonuna kadar kullanan bireylerdir. İnsanoğlunun, hayati olan birincil ihtiyaçları hiçbir zaman değişmemiştir. Su, gıda, hava gibi. Ancak, şartlara ve çağlara göre, diğer ihtiyaçlar aratabilir veya azalabilir. Ancak ihtiyaçların artması veya azalması, onun bu ihtiyaçları bilinçli kullanması gerektiği gerçeğini hiçbir zaman değiştirmez. Çünkü aksi takdirde israfa neden olabilir ve bu da bir yerde israf varken, diğer tarafta ise açlığın olmasına neden olabilir. İşte bundan dolayı bilinçli tüketici olmak son derece önemlidir.

Bilinçli tüketim, her anlamda insanlara büyük kazanımlar sağlar. Maddi anlamda kazanç sağlayabildiği gibi, sağlık açısından da kazanımlar sağlar. Çünkü bilinçsiz tüketim, insanların sağlığı üzerinde de çok büyük sorunlara sebebiyet verebilir.

Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır Maddeler Halinde;

  • Bilinçli tüketiciler ihtiyaçları kadar alış veriş yaparlar.
  • Bilinçli tüketici israf etmez.
  • Bilinçli tüketici haklarını bilir.
  • Bilinçli bir tüketici yaşadığı sorunlar karşısında nerelere başvuruda bulunacağını bilir.
  • Bilinçli tüketiciler aldığı ürünün fatura ve garanti belgesine dikkat eder.
  • Bilinçli tüketici demek orjinal üründen vazgeçmeyen tüketiciler demektir.
  • Kaliteli ürünü, uygun fiyatlı ürünü tercih ederler.

Bilinçsizce tüketilen gıda, kilo alımına ve doğal olarak buna bağlı olan diğer rahatsızlıklar neden olabilir. Veya bilinçsizce tüketilen ilaçlar, fayda sağlamak yerine daha da kötü sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. İşte bu yüzden bilinçli tüketim, her açıdan büyük zarurettir.

Beyazokul.com adresinde önceki yazımızda bilinçli tüketici olmanın önemi konusunu maddeler halinde anlatmıştık.

Bir süre sonra, bilinçsiz tüketim, fakirleşmeye de neden olabilir. Zira, buna alışmış bir hanenin ya da kişinin, sürekli olarak tüketim yapması, kaçınılmaz felaketlere neden olabilir. Bu noktadan sonra insanlar zaruri ihtiyaçlarının yerine fuzuli yani gerekli olmayan noktalara harcama yapar ve sonuç olarak zorunlu olan harcamalara para bulamayabilir. İşte bilinçli tüketimin farkında olarak, başta su ve temel ihtiyaçlar olmak üzere her şeyde dikkatli olmak gerekir. Hayatın devamı için bu çok önemlidir.

Beyazokul.com


Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır?


Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.