Bilinçli Tüketici Olmanın Önemi

Bilinçli tüketici kısaca aldığı ürünün, malın veya hizmetin kalitesini tartışan, sorun olduğunda müdahale etmekte çekinmeyen, gerekli yerlere başvurusunu yapan kişidir. Sitemiz beyazokul.com olarak sizlere bilinçli tüketicinin özelliklerini anlatan bir kompozisyon denemesi yazmak istedik.

Bilinçli bir tüketici satın aldığı ürünün orijinal olması gerektiğinin; hilesiz hurdasız olması gerektiğinin farkına varandır. Olumsuz bir durumla karşılaştığında gerekirse adli mercilere gider.

Maddeler halinde bilinçli tüketici nasıl olmalıdır?

  • Bilinçli tüketici orijinal ürün almak ister
  • Bilinçli tüketici aldığı ürün ya da hizmet karşısında fatura almak ister. Çünkü fiş ya da fatura alırsa, satıcı kişi devlete vergi vermek zorundadır. Almadığınız her fiş ve fatura aslında devleti zarara uğratabilir.
  • Ürün bozuk çıkarsa bilinçli bir tüketici ürünü iade ve garanti süreçlerini bilir.
  • Ayıplı ürünler ve anlaşmazlık karşısında, Tüketici mahkemesine gidebileceğini bilir.
  • Bilinçli bir tüketici ürünü alırken garanti belgesini ve faturası olmaz ise; ürün bozulduğunda çaresiz kalacağını bilir.

Bilinçli bir tüketici olmanın önemi büyüktür. Eğer herkes bilinçlenirse ayıplı ürün piyasada olmaz, sahte ürün olmaz, satıcılar hata yapmaktan kaçınırlar. Çünkü herkes bilinçlidir kopya – sahte ürün satınca şikayet edileceğini tahmin edebilirler. Ve bu ürünleri bilinçli tüketiciler almak istemeyeceği için üretmeye çalışan olmaz…

Beyazokul.com


Bilinçli Tüketici Olmanın Önemi


Bilinçli Tüketici Olmanın Önemi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.