Bireyin Kendini Tanıması İle İlgili Yazı

Bireyin kendini tanıması aslında zorunlu bir durumdur. Ama gelin önce kendini tanıma nedir ne değildir bundan bahsedelim. Bireyin kendini tanıması demek; kendi kaabiliyetlerini bilen, isteklerini, ilgisini, korkusunu, heyecanını tahmin edip ona göre hareket eden anlamına gelmektedir.

Söz gelimi kan görünce bayılan bir insan kurban bayramında eline bıçak alması onun kendini tanımadığı anlamına gelir. Aynı şekilde o görüntüye dayanamayan biri ilerde doktor olmak istiyorum diyorsa şayet o da kendini tanımıyor demektir.

Kendini tanımak yapacağı bir işte ileride sorun yaşamamak için doğru tercihi yapan kişidir. Kendini tanıyan insanlar hayatta büyük çoğunlukta mutlu olur. Çünkü hayattan zevk almasını bilir. Bu duruma yine örnek gösterelim. Sırf statüsü yüksek diye avukat olan bir genç düşünün aslında aklında müzik var. İlgi ve isteği doğrultusunda hakaret etmediği için yanlış kararlar verir ve hatalı meslek seçiminden mutsuz olacaktır.

Kendini tanıyan her insan üstesinden geleceği zorluklarla mücadele eder. Her şeye önceden söz vermez ve sonradan mahcup olmak istemez.

Beyazokul.com


Bireyin Kendini Tanıması İle İlgili Yazı


Bireyin Kendini Tanıması İle İlgili Yazı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.