Consent Preferences Biruni Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi | Beyaz Okul

Biruni Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

14.03.2020
A+
A-
Biruni Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

Matematik ve coğrafya alanında çok değerli çalışmaları ile tarihe adını altın harflerle kazıyan Biruni, aslında Özbek asıllı bir bilim adamıdır. Özbekistan sınırları içerisinde bulunan Harezm kasabasında dünyaya gelen Biruni’nin 970 ile 975 yılları arasında doğduğu düşünülmektedir. Birçok alanda yaptığı çalışmalar ile dönemin en önemli alimlerinden ve bilim insanlarından biri olan Biruni’yi Biruni yapan ise, hiç kuşkusuz astronomi ve matematik alanlarıdır.

Zira bu alanlarda dönemin en önemli muallimlerinden dersler almış ve çok önemli çalışmalara doğrudan ya da dolaylı katkıları olmuştur. Matematikte, ikinci dereceden denklemler, türev ve integral gibi konuların halen bir kısmını ders kitaplarında işlemekteyiz.

Biruni, Gazneli Mahmut zamanında çok değerli çalışmalarından dolayı dönemin alimleri tarafından saraya davet edilmiş ve çalışmalarına burada devam etmesi teşvik edilmiştir. O da bu teklifi kabul ederek sarayda yaşamaya başlamıştır. Gazneli Mahmut ile bazı seferlere katıldığı ve bunlardan birinin de Hindistan seferi olduğu bilinmektedir. Yine bu sefer sonrasında Hindistan’da kaldığı biliniyor. Biruni 1051 yılında Afganistan’a yaşama veda etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.