Consent Preferences Bulutların Oluşumu Hakkında Kısa Bilgiler | Beyaz Okul

Bulutların Oluşumu Hakkında Kısa Bilgiler

Bulutların varlığı ile ilgili ilk bilimsel araştırma 19. Yüzyılda Otto von Guericke tarafından yapıldı. Araştırmalarına göre bulutların oluşumu, su baloncuklarının yoğunlaşmasından kaynaklanıyor. Dünya’nın sahip olduğu bu su baloncukları nemin de etkisi ile havalanır ve yoğunlaşarak bir katman oluşturur. Bu katmanın yoğunluğu, bulutları meydana getirir. Ancak bunun için yeterince nemli hava sirkülasyonun sağlanması gerekir. Yeterince toplanan nemli hava tekli atom halinde yüzeyin alt katmanına ulaştıktan sonra, çekim gücü ve yoğunluk farkından meydana gelen genleşmenin de etkisi ile birbirine yapışır ve paket haline gelir.

Bu paketler, ortamdaki nemli havanın durumuna göre farklı boylarda ve enlerde olabilir. Aynı zamanda yoğunluk farkına göre de, bulutların kaldırma kuvvetleri değişir. Kaldırma kuvveti ne kadar düşerse, yerden yüksekliği de bir o kadar artar. Kimi zaman bir insan boyunda dahi olabilmesinin veya yer yüzünün en üst katmanlarına kadar yükselmesinin nedeni, yoğunluk farkıdır.

Çok yüksek yoğunluk farkı ve kaldırma kuvveti, çiy oluşma durumunu ortaya çıkarır. Bunun için de su buharının doyma sıcaklığına gelmesi ve soğuması gerekir. Adyabatik soğutma olarak bilinen bu mekanizma sayesinde çiy riski de meydana gelebilmektedir.

Genelde gündüzleri bulut yoğunluğunun daha fazla olmasının nedeni, aşırı doymuşluk sınırına gündüz vakitlerinde ulaşmasıdır. Çünkü geceye doğru artık bulutlar yoğunlaşma noktasından düşük bir neme sahip olacak ve yavaş yavaş tersine paketleşme durumundan dolayı birbirinden ayrılacaktır.

Beyazokul.com


Bulutların Oluşumu Hakkında Kısa Bilgiler


Bulutların Oluşumu Hakkında Kısa Bilgiler
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.