Büyüklerimize Nasıl Davranmalıyız Kompozisyon

Bizim örf ve adetlerimize göre büyüklerimize karşı saygı konusunda asla ödün vermemiz gerektiği düsturuyla yetiştirildik. Ayrıca dinimizde de büyüklerimize karşı saygılı olmamızı gerektirecek çok sayıda örnek bulunmaktadır. Büyüklerimize karşı saygılı davranmamızın gerekliliğinin hikmetine baktığımız zaman, bizim de küçüklerimizin ileriki zamanları açısında silsile şeklinde bir sürecin takip edileceğini görebiliriz. Yani kısacası ne ekersen onu biçersin atasözümüz bu konuda kullanılabilir.

Anne ve babalarımız, kendi anne ve babalarına karşı davranışlarıyla bizlere örnek olurken, bizleri de bu saygı çerçevesinde yetiştirirler. Aynı şekilde bizlerde gelecek nesillerimize bu saygılı davranışları aktarırsak onlar ve onlardan sonraki nesillerde bizlere karşı saygı içerisinde davranışlar sergileyecektir. İlerleyen yaşların bizlere ne gibi sürprizler getireceğini bilemediğimizden, karşımızdaki insanların davranışları çok önemli olacaktır.

Yaşlı bir insan hem geçmiş yılların tecrübesini taşırken, bedeni bir yorgunlukla eskisi gibi işlerini yapamayacaktır. Yaşlanmak insanın beyninde biriken tecrübeleri, küçüklerine aktarmasıyla koskoca bir ömrün tecrübesinin geleceğe aktarılması anlamı taşır. Yaşlı bedenin ise eskisi kadar güçlü olmayışını saygısıyla ve sevgisiyle tamamlayabilen gençler sayesinde tamamlanırsa işte o zaman örf ve adetlerimizin, dinimizin bize öğrettiklerini uygulamış ve yaşamış oluruz.


Büyüklerimize Nasıl Davranmalıyız Kompozisyon


Büyüklerimize Nasıl Davranmalıyız Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.