Consent Preferences Cahillik İle İlgili Kompozisyon | Beyaz Okul

Cahillik İle İlgili Kompozisyon

Cehalet, insanı ve insanlığı mahveden ve hayatını rezil bir şekilde sürdürmesine neden olan bir durumdur. Bu durum kimi zaman bir tutum olabileceği gibi kimi zaman bir konuşma, tavır veya hareket şeklinde de olabilir. Cehalet ve cahillik aslında aynı kavramı ifade etse de tam olarak birbirini karşılamıyor.

Zira, cahillik, bilmemek olarak tanımlanmasına rağmen, cehalet bildiğini de uygulamamak anlamına gelir. Söz gelimi, bir kişi hatasını bilmesine rağmen ve hatta kendisi de buna inanmamasına rağmen, söylediğinin arkasında durup cehalet adı altında bir tutum sergileyebiliyor.

Cahillik, insanın kendi elinde olan bir durumdur. Bunun için ekstra efor sarf etmesi gerekir. Zira, modern ve sosyal bir hayatta, cahil kalmak, günümüz dünyasında ancak bilerek ve çaba harcayarak elde edilebilecek bir durumdur. Gelişen çağdaş ve sosyal yaşama ayak uyduramamak, cehaletin en büyük sebebidir.

Cahillik bilmemek ya da bilgisizlik olarak sözlüklerde geçer. Ancak, bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır. Yani cahil olmak değil, cahil kalmak ayıptır. Bir insan daha önce birşeyi bilmeyebilir ancak bunu bilmesi gerekiyorsa, bundan sonra öğrenmesi gerekir.


Cahillik İle İlgili Kompozisyon


Cahillik İle İlgili Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.