Consent Preferences Cahit Sıtkı Tarancı Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Cahit Sıtkı Tarancı Kısaca Hayatı

08.01.2017
A+
A-
Cahit Sıtkı Tarancı Kısaca Hayatı

Hüseyin Cahit Tarancı, Diyarbakır’da 4 Ekim 1910 tarihinde dünyaya geldi. Yazar ve şair kişiliğinin yanı sıra, bazı dillerde birçok eseri de çevirmiştir. Cumhuriyet döneminin en önemli temsilcilerinden olan Tarancı, Otuzbeş Yaş Şairi olarak bilinir. Çünkü bu şiir gerçekten de çok mükemmel edebi temellerde oluşturulmuş ve halen de ezberlenen şiirlerinden biri olmuştur.

Düşten Güzel, Ömrümde Sukut, Sonrası ve Bütün Şiirleri adlı şiirleri, bu bağlamda beğenilen diğer şiirleridir. “Gün Eksilmesin Penceremden” adlı toplama eserler kitabında, 50. Yılına atfen tüm şiirleri yayınlanmıştır.

Cahit Sıtkı Tarancı, özellikle Fransızca dilinde çeviriler yapmış ve mükemmel eserler ortaya koymuştur. Bu eserleri, Fransa ve Türkiye’de başta olmak üzere birçok ülkeye satılmıştır. Zaten maddi olarak bu noktada önemli kazanımlar elde etmesini sağlayan da buydu.

Ziya’ya Mektuplar adlı mektubunun yanı sıra Evime ve Nihale adlı mektupları da halen en çok kullanılan mektuplar arasındadır. “Kış Gecesi Rüyası”, “Anacığım”, “Hatıralar”, “Bahar Geliyor”, “Mademki Vakit Akşam”, “Gün Eksilmesin Penceremden”, “Felekten Bir Gece”, “Aşkımız”, “Sanatkârın Ölümü” ve “Hatıralar” adlı eserleri, şairin bilinen diğer eserleridir.

Cahit Sıtkı Tarancı güçlü kaleminin yanı sıra çok iyi bildiği yabancı dillerde de önemli eserler ortaya koyduğu için uluslar arası kişiliği vardır. Şair, günümüzde, birçok kavramı şiirlerinde kullanmaktadır. Doğa, insanlık, yaşam ve anne sevgisi, şiirlerinde kullandığı temel kavramlardır.

Beyazokul.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.