Consent Preferences Charles Darwin Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Charles Darwin Kimdir Kısaca Hayatı

07.03.2020
A+
A-
Charles Darwin Kimdir Kısaca Hayatı

Doğal seçme yolu ile evrimin oluştuğunu yani ırkların birbirinden geldiğini iddia eden Charles Darwin, İngiltere’nin Shrewsbury bölgesinde 12 Şubat 1809 yılında dünyaya geldi. Evrim Teorisinin “babası” olarak bilinir ve bu alanda yaptığı çalışmalar, halen evrimci hareketin temelini oluşturmaktadır. İnsan’ın maymundan geldiği iddiası halen bilimciler tarafından tartışılmaktadır.

Canlı türlerinin ortak bir atadan ya da belki de en fazla birkaç atadan gelmiş olabileceğini belirtmektedir. Bu da sürüngenler, kuşlar, memeliler gibi sınıflandırmalarda, her bir canlı grubu için en fazla bir canlının merkezde olduğu anlamına geliyordu. Değişim ve seçilim konularında çalışmıştır. Bir ada seyahatindeki kuş türlerini inceledikten sonra doğal seçilimi yani evrimi konu almıştır.

1930 yılında bilim dünyasına kazandırdığı Evrim Teorisi, aynı yıl teori olarak bilim kitaplarına girmeyi başardı. Ve halen bu noktada ispatlamaları tam olarak yapılamadığı için bir teori olarak kalmaya devam ediyor.

Charles Darwin, öncelikle Edinburgh Yüksekokulunda ve ardından da Cambridge’de tıp ve teoloji bölümlerini sırası ile okumuştur. Bu alanlarda önemli kazanımlar elde edilmesini sağlamış ve dönemin önemli bilimcileri ile tanışmıştır. Bunlardan biri de o dönemin en önemli jeoloğu konumunda bulunan Charles Lyell idi. Ondan öğrendiği şeylerle jeoloji alanına da giriş yaptı. 1882 yılında Kent şehrinde öldü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.