Consent Preferences Çocuk Hakları İle İlgili Kompozisyon | Beyaz Okul

Çocuk Hakları İle İlgili Kompozisyon

İnsanlar, toplumu oluştururken her biri hak ve ödevlere sahiptir. Bu haklar evrensel haklar olabildiği gibi kişisel haklar da olabilir. Çocuklar bu açıdan evrensel haklara sahip bireylerdir. Onların da çocuk olmalarının yanı sıra insan olarak kişisel haklara sahip olduğu bilinmektedir. Peki nedir çocukların hakları diye soracak olursanız; öncelikle yaşama hakkından bahsedebiliriz. Her çocuk yaşama hakkına sahiptir, bu hak, toplumun geri kalan kısmından daha fazla ya da daha az olmamalı.

Herkesin yaşama hakkı neyse çocuklar da en az o kadar hakka sahip olmalıdır. Aileye sahip olma da her çocuğun hakkıdır. Her çocuk bir aile ile doğma hakkına sahiptir ancak bu aile ölmüşse veya kaybolmuşsa, bu durumda devlet bu hakkı üstlenmelidir. Saygı gösterilme hakkı da çocukların sahip olduğu haklardan biridir. Her çocuk, toplumdaki diğer bireyler tarafından saygı duyulmalıdır.

Çocuk Hakları

Giyinme ve yemek yeme hakkı da çocukların sahip olması gereken haklardır. Her çocuğun karnını doyurabilecekleri ve temiz kıyafetler giyebileceği bir toplumda yaşama hakkı vardır. Eğitim alma hakkı, çocukların sahip olduğu haklardan belki de en önemlilerinden biridir.

sokakta çalışan çocuklar

Her çocuk ilk okuldan başlamak sureti ile devletin tüm eğitim imkanlarından yararlanma hakkına sahiptir ve sonuç olarak bir mesleğe sahip olma hakkı bulunuyor. Her çocuk, eğlenme ve dinlemenin de bulunduğu sosyal yaşam hakkına sahiptir. Bu da gerekirse ailesi tarafından gerekirse de toplum ve devlet tarafından sağlanmalıdır.

Beyazokul.com


Çocuk Hakları İle İlgili Kompozisyon


Çocuk Hakları İle İlgili Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.