Çocuklarda  Aidiyet Duygusu

Çocuklarda Sağlıklı Aidiyet Duygusunun Gelişimi Ve Önemi

Çocuklar, fıtratları gereği, kendilerini güçsüz ve emniyetsiz hissedebilir. Bu yüzden onların emniyetini sağlayacak kişilere karşı aidiyet duygusu hisseder. Bu duygu doğuştandır ve ölüme kadar da farklı boyutlarda devam eder. Ergenlik çağında kısmen ortadan kalksa da, özellikle ergenlik öncesi ve yaşlılıkta, en fazla hissedilir düzeye gelir.

Çocukların aidiyet duygusunu genellikle ebeveynler bastırır. Bu yüzden, çocuklar daha çok ebeveynlerine karşı aitlik bilincindedir ve onlara daha fazla güvenle yaklaşırlar.

Aidiyet duygusu bilinçli olarak 4 yaşında başlar ancak dönemsel olarak bu yaştan sonra aidiyet gittikçe daha bilinçli hale gelir. Çocuk, sadece ebeveynlerine karşı değil aynı zamanda çevresine karşı da kendisini aidiyet duygusu altında hisseder. Bu grup, kimi zaman okuldaki Edebiyat Kulübü olabileceği gibi, sınıftaki arkadaş grubu ya da mahallesindeki mahalle takımı da olabilir.

Aidiyet duygusunun ortadan kalkması, kişi de suçluluk psikolojisini ortaya çıkarabilir. Bu yüzden herke, kendi anne babasını, ailesini, çevresini ve mahalle takımını, diğerlerine değişmez ve bu yönde bir soru ile karşılaştığında büyük bir psikolojik bunalım yaşar.

Anne, çocuğun aidiyet duygusu taşıdığı merkezdeki kişidir. Çok az istisnalar dışında, çocuklar aidiyet bilincinin ilk yıllarında en fazla annesine karşı hisseder. Bu durum hayatı boyunca aynı şekilde devam eder ya da annesinin yerine merkeze başkası veya başkaları geçebilir. Çocuğun içerisinde bulunduğu ortam da bunu belirleyen en önemli faktördür.

Beyazokul.com


 Çocuklarda  Aidiyet Duygusu


 Çocuklarda  Aidiyet Duygusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.