Çocuklarda Yatak Islatma Nedenleri

Çocukların doğumundan itibaren pek çok gelişim ve gerilik sorunuyla karşı karşıya kalmaktayız. Yemek yememe, uyku sorunu, gaz sorunu derken; çocukların en fazla çektiği sorunların başında yatak ıslatma gelmektedir. Çocuklarda yatak ıslatma kız ve erkek çocuklarda görülebilse de daha çok erkek çocuklarında daha fazla gözlenebilmektedir. Çünkü; kız çocukları idrar kontrolünü daha kısa süre içerisinde öğrenebilirler.

Çocuklarda yatak ıslatma nedenleri birbirinden farklı özelliklerle karşımıza çıkabilir. En başta genetik faktörleri göz ardı etmemek gerekmektedir. Genetikten kaynaklı sebeplerden dolayı; yani anne veya babasının çocukluk yaşlarında idrar kaçırması çocuklarının da bu problemle karşı karşıya kalmasına sebep olabilir. Bu yüzden çocuğunuzun idrar kaçırdığını gördükten sonra bağırmak, kızmak yerine kendi geçmişinizi bir sorgulamanız gerekmektedir.

Çocuklarda mesanenin dar olması ya da çocuktaki uykunun ağır olması idrar kaçırmaya sebep olabilir. Eğer ilk sorun varsa; çeşitli operasyonlarla sorun giderilebilmektedir. Aynı zamanda çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken dikkatli olmanız gerekmektedir. Eğer bu eğitimi verirken çocuğunuz üzerinde baskı kurarsanız onu korkutur ve idrar kaçırmasına sebep olabilirsiniz.


Çocuklarda Yatak Islatma Nedenleri


Çocuklarda Yatak Islatma Nedenleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.