Consent Preferences Corona Virüsü nedir? Korunma yöntemleri nelerdir? | Beyaz Okul

Corona Virüsü nedir? Korunma yöntemleri nelerdir?

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz konulardan birisi Coronavirüs tür. Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan bu hastalığın geçmişi aslında 1960 yıllarına dayanmaktadır. 1960 lı yıllardan günümüze taşınan bu hastalık genelde sonbahar ve kış aylarında meydana gelmektedir.

İlk zamanlarında öldürücü etkisi olmayan bu hastalık zaman içinde değişime uğrayarak 2010’lu yıllarda %2 ila %10 öldürü etkiye sahip hastalıklar listesinde yer almıştır.Ne şekilde değişime uğradığına dair kesin bir bilgi olmamakla beraber hayvanlarda sıklıkla görülen bu hastalık hayvanlarda kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Günümüzdeki haline gelecek olursak 2019 yılının sonlarında yeniden mutasyona uğrayan Coronavirüs bu sefer öldürücü etkisi %25 ila %40 düzeylerine çıkarak en tehlikeli hastalıklar listesine girmiş, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından uluslararası acil durum ilan edilmesine neden olmuştur.

Coronavirüs enfeksiyonlarından en ölümcül olanları MERS ve SARS türleridir

Solunum yolları ile ilgili semptomlara neden olan MERS olarak bilinen virüs develerden insana bulaştığı varsayılmaktadır. Belirtileri boğaz ağrısı, solunum güçlüğü ve halsizlik olabilir.

En etkili olan Coronavirüs SARS, başlangıçta ağır semptomlar vermeyen bu enfeksiyon bulaşıcı etkiye sahiptir. Semptomları 10-14 günde meydana gelmeye başlayabilir. Belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, solunum yetmezliği, kuru öksürük, baş ağrısı, eklem ağrısı, iştahsızlık ve ilerleyen dönemlerde bilinç kaybına kadar gidebilir.

Coronavirüs Tedavisi

Hastalığın bilinen bir tedavisi olmamakta beraber antibiyotikler hiç bir etki göstermemektedir. Hastalığın ilaçla tedavisi yoktur. Coronavirüs dışında bir hastalık seyretmesi durumunda bağışıklık sistemi çökme noktasına gelebilir. Hastanın hastanede müşahede altında yatarak tedavi edilmesi gereklidir.

Coronavirüs Korunma Yolları

Günümüzde ortaya çıkan Coronavirüsten korunma yöntemleri standart tüm hastalıklardan korunma yöntemleri ile aynıdır.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak, dengeli beslenmek düzenli spor yapmak, uyku düzeni, vücut hijyeni, hastane toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda mümkünse maske takmak coronavirüs ve diğer solunum yolları hastalıklarının önüne geçmekte fayda sağlar.


Corona Virüsü nedir? Korunma yöntemleri nelerdir?


Corona Virüsü nedir? Korunma yöntemleri nelerdir?
YORUMLAR

  1. Ahmet dedi ki:

    Güzel