Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıkları

Cumhuriyet, toplumların daha müreffeh bir ortam elde etmelerini sağlayan ve bu ortamda kendi kendini yönetmelerine izin veren yönetim şeklidir. Halkın kendi kendini yönetmesi sayesinde, artıları ve eksileri ile her sonucu kendi kendine yorumladığı bir yönetim biçimi olmasından dolayı, son derece adil bir toplumun inşasını sağlar.

Daha önce saltanatın babadan oğula geçmesi ve belki de hiç hak etmeyen yeni nesillerin bunu hak edecek hiçbir vasfa sahip olmamasından dolayı halkı yanlış bir yöne itmesi, cumhuriyet ile ortadan kalkmıştır. Bu da, daha vasıflı olan kişilerin yönetime geçerek halkı daha bilinçli şekilde yönetmelerini sağlamaktadır.

Saltanatın kaldırılıp Cumhuriyet’in gelmesi, seçme ve seçilme hakkının da ortaya çıkmasını sağlamış ve dileyen herkes seçilebilmenin deneyimini yaşamıştır. Modern bir toplum için de zaten bu durum, hayati önem taşımaktadır. Barışın ve huzurun da bu sayede gelmesi, daha kolay hale gelmiştir. Çünkü insanlar hem özgürce dilediği kişiyi seçebiliyor hem de dilediği zaman kendi kendini aday olarak idari kademelerde bulabiliyor.

Hali ile, daha şeffaf ve daha güvenilir bir ortamın inşasını sağlıyor bu durum. Vicdanen de daha rahat bir durum ortaya çıkıyor. Özgürlük ve eşitlik ortamının olduğu yerde, tüm güzel sonuçlar da ortaya çıkar. Çünkü kişi bu sayede, kendini daha rahat hissedecek ve doğal olarak birincil işleri ile ilgilenirken gözü arkasında kalmamış olacaktır.


Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıkları


Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıkları
YORUMLAR

 1. Osman Can dedi ki:

  Cumhuriyetten başka hiç bir şey insanlığa uygun değildir. Cumhuriyete sahip çıkmak her Türk vatandaşının en önemli görevidir.

 2. erkin dedi ki:

  benim için önemli yazıydı

 3. Aysel dedi ki:

  Benim için önemli bir yazıydı, teşekkür ederim.

 4. emre bilgiç dedi ki:

  Cumhuriyetle brlikte çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştık.

 5. tuba dedi ki:

  Cumhuriyet Yönetiminin bize kazandırdıkları yazısını ve vitaminler yazısını beyazokuldan hazırladım.

 6. Hakan dedi ki:

  Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıkları sınır tanımaz. Yani defter kalem kağıt yetmez. O yüzden ben bişey yazmadım :)
  Şaka şaka…

 7. Berna dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.

 8. Bengü dedi ki:

  Cumhuriyet rejimi ile birlikte, ülkemiz yeni çağa en hazır şekilde adım atmış oldu. Bu gün dünyanın sayılı memleketleri arasındadır ve hemen her alanda gelişmiş teknolojileri başarıyla uygulamaktadır.

 9. rüzgar ve damla dedi ki:

  Cumhuriyetin Türkiye’ye kazandırdıkları sayılabilir mi?

 10. Beril dedi ki:

  İyiki varsın Beyazokul.com
  facebookta beğendim :)

 11. knk dedi ki:

  şiirleri eklerseniz memnun oluruz

 12. Derya dedi ki:

  Cumhuriyet Bayramı şiirleri eklerseniz memnun oluruz.

 13. Melek dedi ki:

  Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıkları ile ilgili anlatılacaklar için sayfalar yetersiz kalır.