Consent Preferences Dalak Büyümesi Nedenleri, Tedavisi | Beyaz Okul

Dalak Büyümesi Nedenleri, Tedavisi

Sol göğüs kafesinin alt kısmında bulunan bir organımız olan dalak, özellikle büyüyerek bazı komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Kanser ve karaciğer hastalıklarına neden olan ve splenomagali de denen bu büyümenin birçok sebebi olabilir.

Gerçek anlamda dalak organımız insan vücudunda adeta birer filtreleme sistemi olarak çalışır. Kanı aktif olarak süzüp temizlemekle görevli olan dalak organı, oluşan bazı semptomlardan dolayı aşırı derecede büyümelere tanık olabilir.

İşte sebepleri ve tedavi yöntemleri.

Dalak Büyümesi Nedenleri

Rutin muayeneler sonucunda anlaşılan ve tam olarak öncesinde tanısı konulamayan dalak büyümesi, genelde kan hücrelerinin aşırı şekilde artması ve dalağı tıkamasından kaynaklanır. Dalağın tıkanması da, damar çeperini genişletir ve kılcal damarlar da geçirgenliği arttırmak amacı ile genişler. İşte bu içten başlayan genişlemeler, bir süre sonra dalak büyümesine neden olur.

Dalak Büyümesinin Belirtileri

Dalak büyümesinin bazı semptomlarının olduğu bilinmekte ve bu da genelde ağrı hissi ile kendini göstermektedir. Omuzlarda başlayan bu ağrılar, göğüs kafesine doğru ilerler ve karaciğer, akciğer boyunca devam eder. Yemek yendikten sonra aşırı derece mide şişkinliği, bunun en büyük belirtilerinden biridir.

Hemen doymak, herhangi bir bölgede kolay kanamanın meydana gelmesi ve sık sık görülen enfeksiyon da bunun belirtileri olabilir. Son aşamada ise kansızlık ve aşırı yorgunlukla belirtiler teşhise dönüşür.

Dalak Büyümesi Tedavisi

Öncelikle altta yatan sebeplerin öğrenilmesi amacı ile bazı tetkikler yapılır. Kan testi, idrar testi, gaita testi ve röntgen-MR sonrasında tam teşhis konulur ve tedavi de buna göre ilaçlı tedavi ya da cerrahi müdahale şeklinde uygulanır. Günümüzde cerrahi tedaviye daha çok başvurulmaktadır.

Beyazokul.com


Dalak Büyümesi Nedenleri, Tedavisi


Dalak Büyümesi Nedenleri, Tedavisi
YORUMLAR

 1. Berat ırmak dedi ki:

  Merhaba hocam dalak boyutu Fizyolojik üst sınırdadır en geniş aksı 12.5 cm hocam yorumlarsanız sevirim paniklendim biraz doktor normal dedi ama içime kuşku düştü

 2. Murat dedi ki:

  Hocam karaciger boyutu 175mm ölçülmüş olup artmistir.konturlari düzgündür.Parankim dansitesi yağlamaya sekonder azalmıştır.karaciger içinde kıstık veya solid yer kaplayan lezyon saptanmamıştır.Dalak üst pol düzeyinde 10mm boyutunda aksesuar dalak izlenmiştir.dalak boyutları volum olarak artmış olup 149 mm ölçülmüştür.Parankim da sitesi doğaldır.wbc11.32(3.98-10.2)ne# 7.04(1.78-5,38)mo#1.14(0.3-0.82)hgb14.7(14.1-18.1)hct 43.3(43.5-53.7) mcv 76.5(80-97) mcv 26(27-31.2)vitamin b 102(180-914) 25 hidroksi vitamin d 14.89(30-100)yorumlarsanız memnun olurum düşük olanları yada yüksekleri yazdım normal olanlardan sadece hgbyi yazdım.

 3. Eray dedi ki:

  Hocam merhaba ben 11 yaşındayım benim ultrasonum da şöle birşey çıktı dalak boyutları 126mm ile hafif büyük olup parankim ekojenitesi homojendir . yazıyor sizce bu durum normal birşey mi?

 4. muharrem yılmaz dedi ki:

  Dalak; erişkinde yaklaşık olarak 12-13 cm uzunlukta, 8-10 cm genişliğinde ve 4-5 cm kalınlığında ve 200 gr. ağırlığındadır. Dalak büyüklüğü komşu organlara ve kan tablosuna zarar veriyorsa müdahale gerekir, yoksa takip… Karaciğer normal boyutu 12-14 cm olmakla birlikte, fonksiyonel bir sorun olmayıp boyutları daha farklı olabilir, ayrıca karaciğer kitleleri iyi inceleme ve takip gerektirir… Sağlıkla…

 5. mehmet dedi ki:

  Sayın Hocam Benim Karaciğer sağ lop pasterior segment’da yaklaşık olarak 7 mm çaplı hipodens lezyon izlenmiştir.
  Karaciğer KK uzunluğu 162 mm olup artmıştır.
  Safra kesesi kontratak görünmektedir
  Kakal uzunluğu 121 mm. sonuçlarındandır. ne yapmam gerekir

 6. Bahar dedi ki:

  Merhaba a hocam bana lenfoma olabılecegımı söylediler boynumun her ıkı tarafında lenf nodu var ayrıca koltuk altlarında da var karaciğerı dede birkaç adet lenf nodu cıktı dalarım bir ay Önceki 150mm iken sımdı 160mm olmus sizce gercekten bu belirtiler lenfoma olabılecegımı anlamına gelir ı dalagımın 160mm buyumesı benı korkutulor

 7. Aynur dedi ki:

  Merhaba 8 ay önce safra kesesi ameliyatı oldum şimdi de damağımda büyüme olduğunu öğrendim 155 cm. 26 yaşındayım

 8. Banu dedi ki:

  Mhb oğlum 7 yaşında dalak boyutu 105×49 mm de acaba ciddi bi sorun var midir acil yorumumuzu bekliyorum nolur

 9. arzu dedi ki:

  Mrblar hocam bi yakinimin kizi 3 aylik doktora gitmis dalagi 8 mm fazlaymiş ciddi biseyi yoktur umarim sizce ciddi mi?

 10. Hayribirol@hotmail.com birol dedi ki:

  Hocam 7 yasında erkek cocugumuz var dalak boyu 110 ölçüldü. Ust sınırda dediler tehlikeli bir durum yok denildi.sizce normalmi? Kaç olması lazım ne yapmalıyız arada bır karın ağrısı oluyor

 11. Muammer dedi ki:

  Slm hocam 6ay önce 177 olan dalağım şimdi 180 olmuş tahlil endoskopi ve klonoskopi normal çıktı bu büyüklük tehlikelimidir daha büyürmü fikirinizi alabilirmiyim saygılar.

 12. Ozlem dedi ki:

  Merhabalar akdeniz anemisi tasiyicisiyim.gilbert hastaligi teshiside konuldu.son kontrole gittigimde ultrasyonda dalakta buyume goruldu.gerekirse dalak alinir dedi doktor.buyumeyi engellemenin yolu yokmudur? Yiyecek anlaminda.tesekkurler

 13. Sibel Dal dedi ki:

  Hocam acil cevap.2 yıl önce kanlarımda aşırı yükseklik sebebi ile kemik iliği alındı.bulgular öncelikle LÖKOMOİD REAKSİYONU düşündürmektedir ve klinik takip ve korelasyon önerilir diye cevap geldi.O zaman rahatsızlığımda dalak büyümem 14 milimetreyken şuan 143 milimetre olup artmıştır.Ne önerirsiniz.

 14. mehmet yildiz dedi ki:

  Hocam dalak büyüklüğü 148 mm konuyla alakali yardımlarınızı bekliyorum ne yapmaliy
  im

 15. Zeynep Sarı dedi ki:

  Ya benim dalağım 104 mm bazıları büyük olduğunu söylüyor yaşım 16 bana acil bir cevap verirmisiniz lütfen?

 16. Ece Müldür dedi ki:

  hocam dalak 127×55 mm boyutlarındadır.eko dağılım homojen, eko reflektiviteleri normaldir.kitle saptanmamıştır. ne demek oluyor? yardımcı olabilir misiniz? 7 yaşındaki kardeşimde dalak büyümesi görüldü.ciddi boyutlarda mı riskli mi

 17. ENSAR ZENGİN dedi ki:

  hocam;benim dalağım aşırı büyük, nonsirotik portal hipertensiyo hastasıyım. 2 defa özafagus varis kanaması geçirdim. dalak boyutu en son 26.2 idi 1 yıl önce tedavisi yok dediler…sizce neye bağlı olabilir teşekkürler hocam..

 18. ali dedi ki:

  selam hocam babamda hem karaciğer hemde dalak büyümesi varmış bu neyin belirtsidir.

 19. şeniz cevizbaş balcı dedi ki:

  hocam benim dalak büyüklüğü 150cm aynı zamanda karaciğerde hem yağlanma hem de 17 cm büyüklük var ne yapmam gerekiyor.

 20. esma dedi ki:

  Hocam ben viyanadan esma. Bende dalak büyümesi varmis 11.09 cm korkuyorum birsey olurmu ve neyapmaliyim ?

 21. dr muharrem yılmaz dedi ki:

  merhaba Ercan, sorun yok demektir, kansızlık yoksa…

 22. dr muharrem yılmaz dedi ki:

  merhaba Gülfer, büyüklüğün bir önemi yok, kansızlık yapmadıkça…

 23. dr muharrem yılmaz dedi ki:

  merhaba Şeyma, kansızlık şikayeti yoksa sorun yok demektir…

 24. şeyma obut dedi ki:

  7 yaşında oğlumun dalak uzun aksı 102 mm ile 95. persentil değerinin üzerinde çıktı ameliyat olması gerekir mi ? riskleri nelerdir ?

 25. ercan zonguldak dedi ki:

  hocam merhaba,
  babam 71 yaşında dalağı yaklaşık 10cm kadar büyümüş fakat doktorumuz dalak büyümesinde kan düşük olması gerek fakat babamda kan oranı ve kanda demir oranının yüksek olduğunu söyledi bu normalmidir ?
  ayrıca dalak büyümesi halsizlik iştaksızlık yaparmı ?
  iyi günler dilerim,

  ercan zonguldak

 26. gülfer yildiz dedi ki:

  dalagimda 130mm buyume olgunu ogrendim 27 yasindayim bunun tedavisi varmidir 130mm buyume riskli sayilirmi beni aydinlatabilirmisiniz

 27. Meral Turgu dedi ki:

  Bilgilendirici yazı için çok teşekkür ederiz. dalak Büyümesi problemi nedeniyle şifa bekleyenlere de geçmiş olsun diyorum. hepsine Allah şifa versin.

 28. Metin Yılmaz dedi ki:

  Dalak Büyümesi problemi hakkında çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Teşekkür ederiz hocam.

 29. muharrem yılmaz dedi ki:

  merhaba… safra kesesinde bu tür görüntüler olabilir, ultrason hatası olabiliyor… varsa böyle bir kitle ameliyata gerek yok, takip yeterli. aşırı büyümedikçe dalak büyüklüğü önemli değil, fonksiyonlarına bakmak gerek, kansızlık yoksa sorun da yok demektir, iyi günler…

 30. Yunus dedi ki:

  merhabalar adım yunus manisa da yasıyorum 2 gun önce safra kesemde 3 mm büyüklüğündeki et şikayeti ile gittim ameliyat prosedürleri utgulanırken üst batum ultrasonu esnasında dalagımın 15 cm oldugu ve büyüdüğü meydana çıktı doktorum önceliği dalağımın büyümesine ve tedavisine ayıracagını ve bu yuzden amelıyat etmeyecegını söyledi sizce ne yapmalıyım önceliği hangisine vermeliyim şimdiden teşekkürler….

 31. muharrem yılmaz dedi ki:

  karaciğer fonksiyonları ne durumda bununla birlikte dğerlendiriliyordur sanırım…

 32. muharrem yılmaz dedi ki:

  merhaba… böbrek ve karaciğer işlevlerinin takibi doktorunuz tarafından takip ediliyorsa ve normalse sorun yoktur…

 33. muharrem yılmaz dedi ki:

  merhaba… takip öneririm, müdehale en son seçenek.

 34. muharrem yılmaz dedi ki:

  boyutları normal sınırlarda, sorun yok, iyi günler…

 35. muharrem yılmaz dedi ki:

  merhaba merhmet, anlaşıldığı kadar ciddi bir durum yok gibi… karaciğer ve dalak işlevlerinin takibi doktorunuz tarafınızdan yapılıyorsa yeterli… akdeniz ateşi denilen hastalık bazen apendisitle karışabilir, bunun dışında atakları dışında ciddi bir tablo yaratmaz. hemoroid hastalığı da yaşam kalitesini düşürmekte ama çözümsüz değil , bir genel cerrahi uzmanı tarafından hepsi için takip olunmanız en doğru yoldur, iyi günler…

 36. Murat dedi ki:

  Hocam merkaba , dalağım 158 mm. Boyum 1.94 bazı doktorlar normal olduğunu söylerken bazıları anormal diyor? Kanımda beta2 mikrogligobin yüksek. 3080 seviyesinde. Ne yorum yaparsınız?

 37. nurullah dedi ki:

  merhaba,
  Babamın dalağında 3mm kistik oluşmuş amaliyatsız tedavisi mümkün mü acaba?

 38. ayşe dedi ki:

  ben g6pd hastasıyım buna bağlı dalak büyüklüğü var bugünlerde karnımın üst kısmı midenin sol tarafında ağırlık şişkinlik hissediyorum bunun sebebi dalak olablirmi acaba..

 39. betül dedi ki:

  benim kızım 21 aylık karaciğer 80 mm dalak 70 mm ikiside maksimumda çıktı ne yapmamız gerekiyor korkulucak bişey varmı ????

 40. mehmet dedi ki:

  merhaba hocam benim esim de hem karaciyer hemde dalak buyumesi var biz su an biraz tediginiz acaba bunun baslicasebebi ne ola bilir esimde akdeniz atesi diye bir hastalik var ve bobreklerin de tas olus mus birde mayasil var bunlardan kaynaklana bilir mi bunun tekrar eski haline gelmesi yani dalak ve karaciyerin eski duruma donmesi mumkunmu simdiden tesekurler

 41. muharrem yılmaz dedi ki:

  Merhaba Gülsüm, öncelikle geçmiş olsun! Dalak boyutu normalin üst sınırlarında, fonksiyonları için kan tahlillerini görmek lazım, sorun yok gibi…

 42. gülsüm dedi ki:

  merhaba eşimin dalağı 118mm olduğunu söylediler kötü bir durummudur tahlililerini yaptırıyoruz sonuçlarını bekleyemedim bi yorum yazabilirmisiniz?