DALAK BÜYÜMESİ HAKKINDA

Dalağın Yapısı
Normalden büyük dalağa; splenomegali, dalağın aşırı çalışmasına ise hipersplenizm denir. Dalak ,erişkinde yaklaşık olarak 12-13 cm uzunlukta, 8-10 cm genişliğinde ve 4-5 cm kalınlığında ve 200 gr ağırlığıdadır.Sol üst yan karın başluğunda kaburganın hemen altında bulunur.İç tarafta mide, alt tarafta kalın barsak,üst tarafta diafram kası, arka tarafta böbrek ile komşudur.Dalakta kan elemanları depolandığı ve yıkıldığı için dalak kırmızı görünümlü, oldukça narin ve parçalanabilir bir kıvamdadır.Bu yönüyle kazalarda sıklıkla yaralanmaktadır.Dolaşım sitemindeki en büyük lenfoid organ olan dalak ,bağ dokusundan bir kapsülle çevrilidir. Dalak pulpası beyaz pulpa ve kırmızı pulpa olarak ikiye ayrılır.Dalağın, lenfosit,eritrosit ve diğer kan hücrelerinin yapımı,yaşlanan veya zarar görmüş eritrositlerin parçalanması ,süzgeç işlevi, İmmün sistemle ilgili görevleri vardır. Normal de orta koltuk çizgisi üzerinde 9. ve 11.kaburgalar arasında perküsyonla sınırları belirlenebilir ancak büyümesi halinde bu sınırlar aşilır ve daha aşğılarda kaburgaların altında ele gelebilir .

Nedenleri:
İnfeksiyon: Tifo ve diğer bakteriel enfeksiyonlar, infektif endokardit, milier tberküloz,AIDS,Citomegalovirüs enfeksiyonu,EMN,hepatit gibi iltihabi hastalıklar ve sıtma, buruselloz, dalak tüberkülozu, kistik hastalık gibi kronik enfeksiyonlar
Kollajen doku hastalıkları: Sistemik Lupus Eritamotozis,Romatoid artrit, Sarkoidoz.vs.
Kan ve lenf sistemi hastalıkları:Kronik miyelositik lösemi,akut ve kronik lenfositik lösemi,Hodgking Hastalığı, Non Hodgking hastalığı,a polisitemia vera,esansiyel tronbositoz,histiositozlar,bazı anemiler vs.
Portal hipertansiyon:Karaciğer kan akımında bir staz olduğunda karın bölgesindeki ve yemek borusundaki damarlarda ve dalakta büyümeler olur ve daha çok siroz hastalarında görülür.

Bulguları:
Splenomegalili hastalarda dalağın iş yapma kapasitesi arttığı için sıklıkla anemi ve anemi bulguları, karın ağrısı vardır.Enfeksiyona bağlı ise enfeksiyon bulgusu olan ateş yüksektir.Kan kanserine bağlı ise, halsizlik yorgunluk, immün yetersizlik vs. olabilir.Tanı da muayene ve ultrason çok değerlidir.

Tedavi:
Trombositopenik purpura, hypersplenizm, dalak primer tümörleri, kistik hastalıkları,dalak yaralanmaları vs.de splenektomi(dalağın ameliyatla alınması) uygundur.Gaucher hastalığı, Cooley hastalığı ve orak hücreli anemide de alınabilir.
Splenektomi sonrası kan elamanların da artış olmaktadır bu sebeple kan pıhtısı hastalığına karşı önlemler alınır.Özellikle Pnömokok denen mikroplara karşı drenç azaldığı için aşı da yapılmaktadır.

Saygıdeğer Beyazokul.com Ziyaretçisi:
Sitemize:
Dalak büyümesi tanısı, dalak büyümesi tedavisi, dalak büyümesi tedavisi, akciğer büyümesi, nötrofil, nötropeni vb. gibi arama kriterleri kullanarak ulaştınız. Dalak Büyümesi hakkında yardım ve yorum taleplerinize, sitemizin gönüllü sağlık danışmanı sayın Dr. Muharrem Yılmaz kanalıyla yardımcı olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bununla birlikte, Özgün Dalak Büyümesi yazımızın bazı sitelerde ve facebook’ta kaynak belirtilmeden yayımlandığı görülmüştür. Gerek sitemizin ömrünün uzun ve kalıcı olması gerekse de Dalak Büyümesi konusunda birinci elden ve uzman desteğine ulaşmaya devam etmek için lütfen https://www.beyazokul.com/dalak-buyumesi-hakkinda.htm linkini belirtiniz.

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

41 Yorum

 1. merhaba eşimin dalağı 118mm olduğunu söylediler kötü bir durummudur tahlililerini yaptırıyoruz sonuçlarını bekleyemedim bi yorum yazabilirmisiniz?

 2. Merhaba Gülsüm, öncelikle geçmiş olsun! Dalak boyutu normalin üst sınırlarında, fonksiyonları için kan tahlillerini görmek lazım, sorun yok gibi…

 3. merhaba hocam benim esim de hem karaciyer hemde dalak buyumesi var biz su an biraz tediginiz acaba bunun baslicasebebi ne ola bilir esimde akdeniz atesi diye bir hastalik var ve bobreklerin de tas olus mus birde mayasil var bunlardan kaynaklana bilir mi bunun tekrar eski haline gelmesi yani dalak ve karaciyerin eski duruma donmesi mumkunmu simdiden tesekurler

 4. benim kızım 21 aylık karaciğer 80 mm dalak 70 mm ikiside maksimumda çıktı ne yapmamız gerekiyor korkulucak bişey varmı ????

 5. ben g6pd hastasıyım buna bağlı dalak büyüklüğü var bugünlerde karnımın üst kısmı midenin sol tarafında ağırlık şişkinlik hissediyorum bunun sebebi dalak olablirmi acaba..

 6. merhaba,
  Babamın dalağında 3mm kistik oluşmuş amaliyatsız tedavisi mümkün mü acaba?

 7. Hocam merkaba , dalağım 158 mm. Boyum 1.94 bazı doktorlar normal olduğunu söylerken bazıları anormal diyor? Kanımda beta2 mikrogligobin yüksek. 3080 seviyesinde. Ne yorum yaparsınız?

 8. merhaba merhmet, anlaşıldığı kadar ciddi bir durum yok gibi… karaciğer ve dalak işlevlerinin takibi doktorunuz tarafınızdan yapılıyorsa yeterli… akdeniz ateşi denilen hastalık bazen apendisitle karışabilir, bunun dışında atakları dışında ciddi bir tablo yaratmaz. hemoroid hastalığı da yaşam kalitesini düşürmekte ama çözümsüz değil , bir genel cerrahi uzmanı tarafından hepsi için takip olunmanız en doğru yoldur, iyi günler…

 9. merhaba… böbrek ve karaciğer işlevlerinin takibi doktorunuz tarafından takip ediliyorsa ve normalse sorun yoktur…

 10. karaciğer fonksiyonları ne durumda bununla birlikte dğerlendiriliyordur sanırım…

 11. merhabalar adım yunus manisa da yasıyorum 2 gun önce safra kesemde 3 mm büyüklüğündeki et şikayeti ile gittim ameliyat prosedürleri utgulanırken üst batum ultrasonu esnasında dalagımın 15 cm oldugu ve büyüdüğü meydana çıktı doktorum önceliği dalağımın büyümesine ve tedavisine ayıracagını ve bu yuzden amelıyat etmeyecegını söyledi sizce ne yapmalıyım önceliği hangisine vermeliyim şimdiden teşekkürler….

 12. merhaba… safra kesesinde bu tür görüntüler olabilir, ultrason hatası olabiliyor… varsa böyle bir kitle ameliyata gerek yok, takip yeterli. aşırı büyümedikçe dalak büyüklüğü önemli değil, fonksiyonlarına bakmak gerek, kansızlık yoksa sorun da yok demektir, iyi günler…

 13. Dalak Büyümesi problemi hakkında çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Teşekkür ederiz hocam.

 14. Bilgilendirici yazı için çok teşekkür ederiz. dalak Büyümesi problemi nedeniyle şifa bekleyenlere de geçmiş olsun diyorum. hepsine Allah şifa versin.

 15. dalagimda 130mm buyume olgunu ogrendim 27 yasindayim bunun tedavisi varmidir 130mm buyume riskli sayilirmi beni aydinlatabilirmisiniz

 16. hocam merhaba,
  babam 71 yaşında dalağı yaklaşık 10cm kadar büyümüş fakat doktorumuz dalak büyümesinde kan düşük olması gerek fakat babamda kan oranı ve kanda demir oranının yüksek olduğunu söyledi bu normalmidir ?
  ayrıca dalak büyümesi halsizlik iştaksızlık yaparmı ?
  iyi günler dilerim,

  ercan zonguldak

 17. 7 yaşında oğlumun dalak uzun aksı 102 mm ile 95. persentil değerinin üzerinde çıktı ameliyat olması gerekir mi ? riskleri nelerdir ?

 18. merhaba Gülfer, büyüklüğün bir önemi yok, kansızlık yapmadıkça…

 19. Hocam ben viyanadan esma. Bende dalak büyümesi varmis 11.09 cm korkuyorum birsey olurmu ve neyapmaliyim ?

 20. selam hocam babamda hem karaciğer hemde dalak büyümesi varmış bu neyin belirtsidir.

 21. hocam;benim dalağım aşırı büyük, nonsirotik portal hipertensiyo hastasıyım. 2 defa özafagus varis kanaması geçirdim. dalak boyutu en son 26.2 idi 1 yıl önce tedavisi yok dediler…sizce neye bağlı olabilir teşekkürler hocam..

 22. hocam dalak 127×55 mm boyutlarındadır.eko dağılım homojen, eko reflektiviteleri normaldir.kitle saptanmamıştır. ne demek oluyor? yardımcı olabilir misiniz? 7 yaşındaki kardeşimde dalak büyümesi görüldü.ciddi boyutlarda mı riskli mi

 23. Ya benim dalağım 104 mm bazıları büyük olduğunu söylüyor yaşım 16 bana acil bir cevap verirmisiniz lütfen?

 24. Hocam dalak büyüklüğü 148 mm konuyla alakali yardımlarınızı bekliyorum ne yapmaliy
  im

 25. Hocam acil cevap.2 yıl önce kanlarımda aşırı yükseklik sebebi ile kemik iliği alındı.bulgular öncelikle LÖKOMOİD REAKSİYONU düşündürmektedir ve klinik takip ve korelasyon önerilir diye cevap geldi.O zaman rahatsızlığımda dalak büyümem 14 milimetreyken şuan 143 milimetre olup artmıştır.Ne önerirsiniz.

 26. Merhabalar akdeniz anemisi tasiyicisiyim.gilbert hastaligi teshiside konuldu.son kontrole gittigimde ultrasyonda dalakta buyume goruldu.gerekirse dalak alinir dedi doktor.buyumeyi engellemenin yolu yokmudur? Yiyecek anlaminda.tesekkurler

 27. Slm hocam 6ay önce 177 olan dalağım şimdi 180 olmuş tahlil endoskopi ve klonoskopi normal çıktı bu büyüklük tehlikelimidir daha büyürmü fikirinizi alabilirmiyim saygılar.

 28. Hocam 7 yasında erkek cocugumuz var dalak boyu 110 ölçüldü. Ust sınırda dediler tehlikeli bir durum yok denildi.sizce normalmi? Kaç olması lazım ne yapmalıyız arada bır karın ağrısı oluyor

 29. Mrblar hocam bi yakinimin kizi 3 aylik doktora gitmis dalagi 8 mm fazlaymiş ciddi biseyi yoktur umarim sizce ciddi mi?

 30. Mhb oğlum 7 yaşında dalak boyutu 105×49 mm de acaba ciddi bi sorun var midir acil yorumumuzu bekliyorum nolur

 31. Merhaba 8 ay önce safra kesesi ameliyatı oldum şimdi de damağımda büyüme olduğunu öğrendim 155 cm. 26 yaşındayım

 32. Merhaba a hocam bana lenfoma olabılecegımı söylediler boynumun her ıkı tarafında lenf nodu var ayrıca koltuk altlarında da var karaciğerı dede birkaç adet lenf nodu cıktı dalarım bir ay Önceki 150mm iken sımdı 160mm olmus sizce gercekten bu belirtiler lenfoma olabılecegımı anlamına gelir ı dalagımın 160mm buyumesı benı korkutulor

 33. Sayın Hocam Benim Karaciğer sağ lop pasterior segment’da yaklaşık olarak 7 mm çaplı hipodens lezyon izlenmiştir.
  Karaciğer KK uzunluğu 162 mm olup artmıştır.
  Safra kesesi kontratak görünmektedir
  Kakal uzunluğu 121 mm. sonuçlarındandır. ne yapmam gerekir

 34. Dalak; erişkinde yaklaşık olarak 12-13 cm uzunlukta, 8-10 cm genişliğinde ve 4-5 cm kalınlığında ve 200 gr. ağırlığındadır. Dalak büyüklüğü komşu organlara ve kan tablosuna zarar veriyorsa müdahale gerekir, yoksa takip… Karaciğer normal boyutu 12-14 cm olmakla birlikte, fonksiyonel bir sorun olmayıp boyutları daha farklı olabilir, ayrıca karaciğer kitleleri iyi inceleme ve takip gerektirir… Sağlıkla…

 35. Hocam merhaba ben 11 yaşındayım benim ultrasonum da şöle birşey çıktı dalak boyutları 126mm ile hafif büyük olup parankim ekojenitesi homojendir . yazıyor sizce bu durum normal birşey mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

manisa mutlu son masaj sakarya mutlu son masaj sanliurfa mutlu son masaj tekirdag mutlu son masaj trabzon mutlu son masaj
lara escort