Dedikodu Hakkında Kompozisyon

Bir kişinin olmadığı bir ortamda onunla ilgili ileri geri konuların yapılmasına dedikodu denir. Dedikodu yapanların hem dinimize göre günah işlediklerini, hem de zamanlarını boş meselelerle harcadıklarını söyleyebiliriz. Hiç kimse bir başka kişinin kendisiyle ilgili dedikodu yapmasını istemez. Dedikodu genel olarak kötü niyetle yapılır ve dilden dile dolanarak pek çok kişinin zarar görmesine sebep olabilir.

İş arkadaşları, okul arkadaşları ya da komşular arasında bir ortamda bulunan kişiler orada olmayan kişiler hakkında kaynağı ve kesinliği belli olmayan konular hakkında konuşur. Bu konuşmalara eğer hakkında konuşulan kişilerden birisi de dahil olursa hedef kitle değiştirilerek başka kişiler hakkında konuşulur. Genellikle olumsuz ve zarar verici bir yapısı vardır.

Dedikodu yapanların da, hakkında konuşulanların da zarar görmesi mümkündür. Basit bir örnek verelim; bir kız kendi akrabası olan bir erkekle gezmeye gidiyor olsun. Komşular hemen Ayşe’yi gördün mü biriyle geziyor diyerek olayı başka bir şeymiş gibi göstermektedir. Bu düşünce tarzında olunduğu sürece aynı şeyin bizim de başımıza geleceğini düşünerek dedikodudan kaçınmalıyız.

Dedikodu yapmak neden kötüdür?

Çünkü dedikodu toplumda huzursuzluklara neden olur. İnsanlar kendilerini bir anda haksız çekişme ve rekabet içinde bulabilir. Hatta dedikodu yalan söyletmeye meyilli bir durumdur. Bu yüzden çoğu dedikodunun asılsız olduğu ve itibar edilmemesi gerektiği konusunda insanlar hemfikirdir.


Dedikodu Hakkında Kompozisyon


Dedikodu Hakkında Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.