Demir Tavında Dövülür Kompozisyon

Her işi zamanında yapmak gerekir. İnsan yetiştirirken ağaç yaşken eğilir diyen atalarımız; işi zamanında yapılmasına da demir tavında dövülür demiştir. Bir işi yaparken onun en uygun zamanında müdahale etmek gerekir. Aynı demir gibi düşünmek gerekir bunu. Soğukken bükemezsiniz ama sıcak demir kolayca şekil alabilir.

Fırsatlar bir anda insanın eline geçebilir ve bir anda uçup gidebilir. İşte bunun için en doğru zamanı kollamak ve bu doğru zamanda harekete geçmek gerekir. Kısmetimde var ise olur zaten, değilse de olmaz gibi bir düşünce asla doğru bir düşünce tarzı değildir. Bu düşünceyi bir kenara bırakmalı ve demir tavında dövülür deyimi her zaman hatırlanmalıdır.

En doğru zamanda, tam vaktinde ve gerektiği koşullarda karar vermek ve fırsatları değerlendirmek gerekir. Tıpkı tavında dövülen demir gibi. Kızarır, genleşir ve dövülmeyi, şekil almayı bekler. Ondan ne birkaç derece önce bunu yapabilirsiniz, ne de bir kaç derece sonra. Çünkü birkaç derece önce yapmanız bir işe yaramayacaktır zaten şekillenecek kıvamda değildir. Birkaç dakika sonra yapmanız da, sadece sıvı bir demir lavını dövmeye çalışmaktan öteye gitmemenize neden olur.

Fırsat ele geçer geçmez, en müsait ve kullanılmaya en uygun zamanda o durumu değerlendirilmeli, ne geç ne de erken faaliyet içerisine girilmemelidir. Doğru zamanda, doğru hamleleri yapmanız gerekir. Her hamle ve her karar etkili olabilmesi için en doğru zamanı bekler.


Demir Tavında Dövülür Kompozisyon


Demir Tavında Dövülür Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.