Consent Preferences Demokrasi İle İlgili Kompozisyon | Beyaz Okul

Demokrasi İle İlgili Kompozisyon

Demokrasi hakkında yazı yaz deseler,  gözümün önüne o anda binlerce renk gelir. Yanlış duymadınız, binlerce renk… Demokrasiyi en iyi özetleyen şey bence binlerce rengin birbiriyle uyumudur.  Çünkü demokrasi demek, çok renkliliğin birlikteki uyumudur. Demokrasi doğaya benzer. Doğa kendisiyle uyumludur çünkü. Bir renk olmadan diğeri olmaz. Bir bitki, bir hayvan bir insan ve bir kaya parçası doğada uyum içindedir. Rüzgarlar, seller, yağmur, dolu, kar, soğuk, ağaçlar, yapraklar…. Muntazam bir düzen içerisinde ve ahenk içindedir doğa.

Demokrasi de tam bir uyum ve saygı, renklerin varlığının bir birine bağlı olması esasına dayanır. Farklı düşünen, farklı giyinen, farklı konuşan insanlar hep bir arada, hep aynı ülkede yaşayabilirler. Demokrasi insanların farklılıklarına göre sınıflandırılmadığı, yasalar önünde yurttaş olarak eşit olduğu bir sistemdir.

Demokrasinin faydaları saymakla bitmez. Demokrasi tüm insanlar içindir. Yoksullar, zenginler, hastalar, sağlamlar, engelliler, engelsizler, kadınlar, çocuklar, yaşlılar hep bu sistem içerisinde mutlu olurlar.

Renkler çeşitlidir. Çok renkli olmak doğada o kadar güzeldir ki en güzel sistem olan demokrasi de bu özelliğini doğadan almıştır. Demokrasi insanların fikirlerini birbirlerini kırmadan incitmeden ifade etme özgürlüğüne sahip olduğu bir sistemdir. Demokrasinin olduğu yerde tıpkı doğa gibi uyum vardır. Bahar gibidir demokrasi. Bütün renkleriyle çiçekler açmıştır. Renkler ses verir. Kuşlar cıvıl cıvıldır. Senfonik bir müzik Olur hayat.

Sesli Renkler

Dolusun,doluyuz, doluyum, dolu
Hayat renklerle dolu
İnsan farklıdır
İnsan renkli
Çoğalmalı çok renkli

Sen siyahsın ben beyaz
Sen yoksan ben de olmaz
Maviyle lacivert
Kırmızıyla sarıdır hayat

Renkler konuşunca
Sesler yüksek olur
Türküler, şarkılar
Nefesler bol olur

Evren sonsuzdur
Yaşam kısa
Sıkıcı olurdu
Bayramlar olmazsa

Bir iki üç
Ses vermeden olur mu hiç
Siyah olmadan beyaz
Olurdu gülünç

Renkler ölürse dünya dönmez
Kurşun kimseye adres sormaz
Savaşmakla sorun bitmez
Yazıktır insana
Kan dökülmez

Barışım
Barışsın
Barış
Boyum niye bir karış

Saçların sarı
Gözlerin siyah
Ellerin esmer
Yüreğin ferah

İnsanız
İnsansın
İnsanım
İnsan

Yakışmaz düşmanlık
Kin yakışmaz

Şiir:

Onur Genç ADA


Demokrasi İle İlgili Kompozisyon


Demokrasi İle İlgili Kompozisyon
YORUMLAR

  1. esra dedi ki:

    Demokrasi hakkında yazılmış en kısa en güzel yazı bence. Demokrasi nedir diye sorsalar ben de bundan sonra kısaca renklerin ahengi derim. Sesli renkler güzel ifade.