Consent Preferences Deprem nedir? Türkiye Deprem Haritası | Beyaz Okul

Deprem nedir? Türkiye Deprem Haritası

Yer kabuğunun hareketi sonrasında meydana gelen titreme ve sallantılara, deprem denir. Depremler genellikle bir bölgedeki kayaçların takibi ile belirlenen bir fay hattı üzerinden olan bölgelerde meydana gelir. Bunun istisnası durumlar da olmasına rağmen, genelde fay hatları, depremlerin meydana gelmesine neden olur. Kayaçlardaki aşınmalar ve bazı çatlaklar, bir bölgede fay hattının ne kadar düzenli veya güçlü olup olmadığı gibi özellikleri ortaya koyar.

Depremler genelde, bu bahsi geçen fay hatlarındaki aşırı enerji birikimlerinin bir anda boşalmasından kaynaklanır. Bu boşalmalar, fay hatlarının geçiş güzergahı boyunca devam eder ancak merkez üssünden daha az bir enerjiye sahiptirler.

Depremlerin çok büyük derecelerde olması, tsunami gibi diğer doğa olaylarını da ortaya çıkarır. Endonezya ve Japonya’da meydana gelen tsunamiler, daha çok deprem kökenlidir. Depremlerin art arda ve çok yoğun olması, tsunamiyi meydana getirir.

Depremler sadece doğal olaylarla meydana gelmeyebilir. Bununla birlikte, mayın patlamaları ve nükleer test denemeleri sonunda meydana gelen enerji çıkışları ile de meydana gelebilir. Tabii ki bunlar, yer altı sismik patlamalarından çok daha az bir enerji açığa çıkaracak ve daha düşük ölçekli depremleri meydana getirecektir.

Ülkemiz de özellikle Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF), Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF) ve Batı Anadolu Fay Hattı (BAF) olmak üzere 3 büyük fay hattına ev sahipliği yapmaktadır. Bu da, ülkemizin bir deprem kuşağı ülkesi olduğunu gösteriyor.

Türkiye 1.Seviye Deprem Bölgeleri

Ege bölgesi ve Karadeniz bölgesinin alt kısmını çevreleyen şeritte bulunan iller. Doğu Anadolunun ortasından güney doğu anadolunun üst kısımları.

Türkiye 2.Seviye Deprem Bölgeleri

İç Anadoluyu çevreleyen kesimler ve doğu anadolunun kuzeyi.

Türkiye 3. ve 4. Seviye Deprem Bölgeleri

İç Anadolu bölgesinin orta kesimleri ve Karadeniz bölgemizin üst kısımları.


Deprem nedir? Türkiye Deprem Haritası


Deprem nedir? Türkiye Deprem Haritası
YORUMLAR

  1. Selver dedi ki:

    Deprem hakkında kompozisyon yazacaktım çok isabetli olmuş teşekkürler

  2. Rıfat Bilge dedi ki:

    Ayrıntılı bilgi için teşekkürler