Dikensiz Gül Olmaz Kompozisyon

Bu söz insanlar için hatasız kul olmazla eşdeğerdir. Yani her güzelliğin bir kötü tarafı vardır. Kusursuz iş, hatasız bir durum söz konusu değildir. Atalarımız bu nedenle gül de olsa dikeni vardır, kusursuzluk sadece Allaha mahsustur demiştir. Zenginin de kusuru vardır, güzelin de, yakışıklıların da, lüks gösterişin de…

Sürekli olarak çevrenizde olan ya da bir kez dahi olsun karşılaştığınız insanlardan, “mükemmel” olmalarını bekleyemezsiniz. Çünkü dünyada mükemmel insan ya hiç yoktur ya da çok az vardır. Bu yüzden her karşılaştığınız veya karşılaşacağınız insanın mükemmel olmasını beklemek doğru olmayabilir. Bunu beklemeniz ve sonuç olarak istediğiniz durumun gerçekleşmemesi, sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Hiçbir zaman karşınızdaki, muhatap olduğunuz kişinin yanlış yapmamasını da bekleyemezsiniz. Ancak bir robot yapar ve her şeyi kodlarsanız, o robot belki hata yapmaz, belki diyoruz çünkü o dahi kesin değildir. İşte bu yüzden, dikensiz gül olmaz diye düşünmeniz ve aynı çevreyi paylaştığınız kişilerin de güzelliklerinde saklı bir kusur olduğunu bilmeniz gerekir.

Her insanın elbette güzelliğinde saklı bir kusur, kusurları içerisinde de bir güzellik olabilir. Bu yüzden tek tek olaylar bağlamında değil de, genel olarak o kişiyi kabul etmeniz gerekir. Her bir hareketinde küsmeniz veya ona aşırı derecede bağlanmanız doğru olmaz. Bütün olarak onunla, “O” olduğu gibi yakınlık kurmanız lazım.

Kompozisyon konusunda yazdığımız başka yazılara da göz atmak isterseniz: https://www.beyazokul.com/kompozisyon-ornekleri/


Dikensiz Gül Olmaz Kompozisyon


Dikensiz Gül Olmaz Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.