Doğa Hakkında Kompozisyon

Doğa tüm insanları da içine alan geniş bir kümeden oluşur. Ağaçlar, hayvanlar tam bir düzen içerisinde doğadaki rollerini gerçekleştirirler. Yani doğa belirli bir düzenle vardır. Bu düzenin zarar görmesi, içerisinde bulunan tüm aktörlerin etkileneceği anlamına gelir. Dengenin bozulması için küçük bir kıvılcım yeterlidir.

Ağaçlar verdiği oksijen ve meyvelerle başta insanların başta olmak üzere hayvanların da ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Hayvanlar arasında da bir besin zinciri vardır. Güçlü olan etçil hayvanlar diğerlerini yiyerek beslenirler. Doğada bulunan bu zincirin her basamağı aslında diğer zincir halkalarını da yakından ilgilendirir. Bir tane halka koparsa düzen tamamen alt üst olabilir.

Ağaçların doğadan yok edildiğini örnek olarak ele alalım. Oksijen dengesi etkilenir ve tüm oksijen tüketen canlılar nefes almakta zorlanır. Meyvelerin ağaçlarla birlikte yok olacağından besin sorunları ortaya çıkar. Ağacı yuva olarak kullanan canlılar yok olmaya başlar. Yok olan canlıyla beslenen diğer canlılar zarar görür derken neredeyse zincirin tüm halkaları zarar görmüş olur. Doğa bizim ve tüm canlıların varlığı açısından korunmalı ve dengesinin bozulmaması için çabalamalıyız. Her zaman çevre kirliliği hakkında bilgiler verip, toplumsal yanlışları düzeltmeliyiz.

Doğa ile ilgili sloganlar

Doğa için kısa sloganlar hazırlamak istedik:

  • Doğa insanın yuvasıdır
  • Doğanın korunması insanlığın korunmasıdır.
  • Doğal gezegenimizin can damarıdır.
  • Hayvanlar için bir barınak, insanlar için hayattır doğa
  • Doğa ormanın yeşili, denizin mavisi demektir. Lütfen ona dokunma.
  • Ormanlar insanlığın mazisidir. Geleceğe bırakacağımız en büyük eserdir.
  • Oksijen soluyabilmek için doğayı koruyun.

Doğa Hakkında Kompozisyon


Doğa Hakkında Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.