Doğal Afetler Hakkında Kompozisyon

İnsan hayatı iyi ya da kötü pek çok sürprizlerle doludur. Yarına neleri yaşayacağımızı bilemediğimiz için her şeye hazırlıklı olmaya çalışmalıyız. Doğal afetler insanlar için hayatı felç eden, pek çok insanın ölümüne ve yaralanmasına sebep olan felaketlerdir. Deprem, sel, yangın gibi doğal afetler karşısında yeteri kadar hazırlıklı olmazsak çok daha fazla zarar görürüz.

Doğal afetler konusunda ülkemizde özellikle deprem kuşağında olmamız sebebiyle ciddi zararlarla karşılaştığımız dönemler olmuştur. 1999 yılında Düzce, 2011 yılında Van kaynaklı depremlerle çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Ölümlü kayıpların yanı sıra maddi olarak birçok hasar meydana gelmiştir. Doğal afetlerin ne zaman geleceğini bilemeyiz onun için sadece tedbirli hareket edebiliriz.

Yaşadığımız coğrafyanın özelliklerine göre karşılaşabileceğimiz felaketler konusunda hazırlıklı olmalıyız. Örneğin deprem kuşağında bulunduğumuz için yapılan binaların dayanıklılığını artırmalı, eski binaların uygun şartlara getirilmesi veya yenilenmesini sağlamalıyız. Sel konusunda bir felaket yaşama ihtimalimiz varsa yine bu durumda en az hasar görmek için neler yapmamız gerektiğiniz araştırarak önlemlerimizi almalıyız. Karşılaşacağımız sorunlar alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir.

Doğal afetler hakkında kısa bilgi

Doğal afet insanlar tarafından önlenemeyen, toplumda can ve mal kayıplarıyla sonuçlanan yeryüzü felaketlerine verilen isimdir. Doğal afetler hakkında kısa video hazırlamıştık dilerseniz buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/NWbPu9DDmHU Ayrıca deprem, sel, çığ ve yangın konusunda detaylı bilgiler için arama kutusunu kullanarak sitemiz beyaz okuldaki makaleleri okuyabilirsin.


Doğal Afetler Hakkında Kompozisyon


Doğal Afetler Hakkında Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.