Consent Preferences Doğal Işık Kaynakları, Kısaca | Beyaz Okul

Doğal Işık Kaynakları, Kısaca

Doğal ışık kaynakları, herhangi bir yansıtmaya gerek bırakmadan doğrudan aydınlatmaya yarayan kaynaklardır. Aynı zamanda bunun için herhangi bir maliyet, herhangi bir sistem veya ek bir materyale ihtiyaç hissetmez. Kaynak, kendisidir ve kendi iç yapısıdır. Güneş, aklınıza gelebilecek doğal ışık kaynakları arasında en güçlü olanıdır. Herhangi bir ek materyale ihtiyaç hissetmez ve herhangi bir sistem dahilinde de aydınlatması olmaz. Direkt kendisi tüm noktalarda devreye girecek mekanizmaya sahiptir.

Kendi kendine ışık yayarak etrafını aydınlatan bu ışıklandırma sistemleri, hayatın devamlılığı açısından son derece önemlidir. Yapay olmaması ve doğal olmaları, kimi zaman sağlık açısından da faydalı olabilmektedir. Zira D vitamini, hiçbir gıda ile alınmamasına rağmen, doğrudan güneç ışıkları yardımı ile alınmaktadır. Bu da, onların faydalı oldukları anlamına gelir.

Tabii ki bazıları, fayda vermek yerine zarar da verebilir. Yıldırım da bunlardan biridir. Yıldırım, çok güçlü doğal ışık kaynağı olarak kimi zaman bir bölgeyi tek başına aydınlatabilirken, orada fazla enerjiyi sürtünme enerjisine dönüştürebilir ve bu da yangına neden olabilir.

Bunlara ek olarak, fener balıkları ve uğur böcekleri de hem canlı olup hem de kendi aydınlatma sistemlerine sahip olan doğal ışık kaynaklarıdır. Her ne kadar aydınlattığı alan küçük olsa da, yine de doğal kaynak olmalarından dolayı, harika birer örnektir. Yıldızlar da, doğal ışık kaynaklarıdır ve gecenin aydınlanması açısından önemli kaynaklardır.

Doğal ışık kaynakları nelerdir?

• Güneş (En büyük ve en güçlü ışık kaynağımız)
• Yıldızlar (Evrendeki diğer yıldızlar)
• Ateş böceği ışığı
• Yıldırım düşmeleri
• Fener balığı ışığı

Diğer bilgi yazısı için: Işık Nedir, Doğal ve Yapay Işık Kaynakları Nelerdir?

 


Doğal Işık Kaynakları, Kısaca


Doğal Işık Kaynakları, Kısaca
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.