Dünyada Görülen İklim Tipleri ve Özellikleri

Dünyada belli başlı bazı iklim türleri bulunuyor ve bu yüzden bir kategorilendirmeye tabi tutularak iklim çeşitliliği tablosu  oluşturuyor. Ülkemiz iklim açısından çok zengin bir ülke ve bu iklim türlerinin büyük bir kısmına sahip.

Ancak, sahip olmadığımız bazı Tropikal iklim türü gibi iklim tipleri de bulunuyor ve bunlar da mikro ya da makro iklim tipleri olarak sınıflandırılıyor. Dilerseniz gelin bu iklim türlerine ve hangi özelliklere göre sınıflandırıldıklarına bir göz atalım.

Sıcak İklim Tipleri

Bu iklim tipi, ekvatoral iklim, çöl iklimi, muson iklimi ve savan iklimi olmak üzere 4’e ayrılır. Sıcaklık değerleri çok yüksektir ve genelde yaz ile kış ayları birbirinden çok farklı sıcaklık değerlerine sahiptir. Yani aradaki makas çok yüksektir. Bu iklim çeşitlerindeki bitki örtüsü ormanlardan meydana gelmektedir.

Ilıman İklim Tipleri

Ülkemizin de içerisinde bulunduğu bu iklim tipinde genelde Akdeniz iklimi ile Step iklimi hakimdir. Bununla birlikte, karasal iklim ve okyanusal iklim de bu iklim türü içerisinde yer alır. Sıcaklık değerleri genelde orta düzeydedir ve çok kavurucu ya da dondurucu hava sıcaklıkları kısa sürelidir. Bitli örtüsü makiler ve bozkırlardan meydana gelmektedir.

Soğuk İklim Tipi

Kutuplarda ve çok daha dip noktalarda bu iklim türü görülür. Kutup iklimi ve tundra iklimi buna örnek olarak gösterilebilir. Bitki örtüsü kutup ikliminde bulunmaz çünkü toprak yüzeyi genellikle buzla kaplıdır. Tundrada ise sadece yosun türü gözlemlenebilir.


Dünyada Görülen İklim Tipleri ve Özellikleri


Dünyada Görülen İklim Tipleri ve Özellikleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.