Thomas Edison Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir?

25.12.2017
A+
A-
Thomas Edison Kimdir? Hayatı ve Buluşları Nelerdir?

Edison’un Kısaca Hayatı

Thomas Alva Edison; ampulü, günümüz ses ve sinema sisteminin asıl mucidi olan bir bilim adamıdır. ABD’nin Ohio şehrinde dünyaya gelmiş bir mucittir. 11 Şubat 1847’de doğan Thomas Edison, 20. Yüzyılda kazandırdığı icatlar ile adından bir hayli söz ettirmeyi başarmıştır. Her ne kadar ampulün mucidinin kendisi olmadığı ve Nicola Tesla’dan çaldığı düşünülse de, bu bağlamda bir girişimci olarak önemli bir başarı elde ettiğini de ayrıca belirtmemiz gerekir.

Amerikalı iş adamı ve mucit olan Thomas Edison, Amerikan patentleri ile elde ettiği patentler sayesinde, günümüzde en fazla patente sahip kişi olarak bilinir.

Almanya, İngiltere ve Fransa’da önemli icatların merkezinde hep kendisi olmuştur. Birçok icadın sahibi olmakla birlikte, kendisi Amerika’nın en büyük şirketlerinden ve fonlarından da sorumluydu.

Edison

Nicola Tesla ve Henry Ford ünlüleri olan münakaşaları, halen tarihi kitaplarda ve filmlerde işlenmeye devam ediyor. Nicola Tesla’nın birçok icadını çaldığı ve kendisinin fikirlerinin bulunduğu kitabı gasp ettiği söyleniyor. Aynı şekilde Henry Ford (Ford otomobillerinin kurucusu)’un da birçok icadının patentini almakla suçlanıyor.

Edison’un Çocuk resmi

Fakat bunların hiçbiri, Edison’un gerçek bir bilim adamı ve elektrikçi olduğunun üstünü örtemez. Çünkü o, ışıkları ve fotonları çok iyi kullanıyordu. Tıpkı bir sihirbaz gibi onlara hükmediyor ve istediği maddeye serpiştirebiliyordu.

Edison’un  Buluşları Nelerdir?

En bilinen icadı ampül olmuştur. Ayrıca günümüz müzik sistemlerinin atası pikap yine Edison tarafından icad edildi. Sadece bunlarla kalmayıp film ve film kameraları, sinema göstericisi olan kineteskop ve mikrofon çeşitleri icad etmiştir.

Thomas Edison'un icadının çalışma şeklini sergilemek üzere geliştirdiği Menlo Park'taki ilk ampulu

Aslında ampulü ilk icat ettiğinde günümüzde karşılığı 300 TL olacak şekilde satmış ve çok kısa sürede bu “lüks” araç sayesinde milyarder olmuştur. Bu unvandan sonra artık gerisi çorap söküğü gibi gelmiş ve birçok elektrik-elektronik icadın patentini almıştır. 1931 yılında ABD, New Jersey’de öldü.

Beyazokul.com

YORUMLAR

  1. Sevcan dedi ki:

    Edison’un Hayatı aslında çok sorunlu geçmiştir. Öğretmenleri onun zekasını küçümsemiş ve okul hayatını sonlandıran ilkel anlayışa maruz kalmıştır. Ne yazık ki bu tavır şu anda da devam ediyor. İnsanları etiketleme, derecelendirme, damga vurma devam ediyor… Edison’un Hayatını okurken biraz da bu pencereden bakmak lazım.

  2. Esra dedi ki:

    Edison un hayatını kısaca değil de uzunca anlatmışsınız, otobüste okudum teşekkürler