Consent Preferences Einstein Otizmli miydi? | Beyaz Okul

Einstein Otizmli miydi?

Otizm, onlarca çeşidi olan ve genelde bebeklik dönemlerinde başlayan bir gelişimsel bozukluk olarak bilinir. Bu bozukluk, kişinin tüm davranışlarına, hareketlerine, tavırlarına ve cinsel dürtüleri de dahil olmak üzere fizyolojik yapısına etki eder. Bu bir hastalık değil, sadece bir rahatsızlıktır.

Buna sahip kişiler, süper zekaya dahi sahip olabilir. Hatta hem otizmli olduğu iddia edilen hem de günümüzde dahi halen en büyük deha olarak kabul edilen Albert Einstein de bir otistikti.

Otizm genetik olan bir rahatsızlıktır ve genelde erkeklerde daha fazladır. %10’undan fazlasında, süper zeka ya da üstün zeka olarak bilinir. İşte Einstein de bu %10 içerisinde idi ve bilindiğine göre kendisi dikkat eksikliği olan ve sözel anlamda pek de yetenekli olmayan bir otistti. Bu aslında onun okul çağlarında da kendini göstermişti ve hatta okuldan ayrılmasına da neden olmuştu.

Einstein Otizmli miydi?

Albert Einstein, Otizmin bir çeşidi olan Asberg Sendromuna sahipti. Asberg Sendromu kısaca AS, iletişim sorununun merkezde olduğu bir otizm çeşidi idi ve onunla birlikte Newton gibi bir başka bilim insanı da aynı durumda idi.

Albert Einstein’in bir otistik olduğu ile ilgili en büyük araştırmayı Prof. Dr. Simon Baron-Cohen yapmıştır. Ve araştırmasından bir kesimde, Einstein’in 3 yaşında ancak konuşmaya başlamış ancak sadece birkaç kelimeyi söyleyebiliyordu. Hatta 7 yaşına geldiğinde dahi birkaç kelime ve cümle biliyor ve sürekli olarak bunları tekrar ediyordu. İşte buradan da anlaşılacağı üzere evet Einstein bir otistikti.

Beyazokul.com


Einstein Otizmli miydi?


Einstein Otizmli miydi?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.