Consent Preferences Empati ile İlgili Kompozisyon, Kısa | Beyaz Okul

Empati ile İlgili Kompozisyon, Kısa

Empati kurmak, karşıdaki bireyin duygu ve düşüncelerini hissetmek demektir. Yani kişi acaba onun yerinde ben olsam diye kendi kendine soruyorsa bu empati yaptığını göstermektedir. Peki empatinin önemi nedir, neden empati kurmak gerekir kısaca açıklayalım.

Empati kurmak sayesinde insanları daha iyi anlarız. Onların yaptığı eylemler ilk bakışta gözümüze kötü ya da anlamsız gelebilir. Bu şekilde davranmak ön yargılı olmak demektir. Ama empati yaptığımız zaman o faaliyeti neden yapmış olabileceğini düşünürüz. Peşin hükümlü olup karşıdaki insanı yargılamak yerine onu anlamaya çalışırız.

Empati iyi bir iletişim becerisine sahip olmak için gereken unsurlardan birisidir. Ön yargıların düşmanı empati kurmaktır. Kısa bir hikaye uydurularım;

Bir sokak kedisi her gün sabah bakkalın ekmeklerinden koparıp kaçıyordu. Bu duruma öfkelenen dükkan sahibi her gün eline aldığı nesneleri kediye fırlatıp bağırıyordu.

Birgün bakkalın oğlu durumu fark eder ve havanın korkmasına rağmen neden her sabah ekmekleri koparmaya geldiğini tahmin etmek ister ve kediyi takip etme kararı alır. O sabah kedi yine ekmeklerden bir ısırık alıp koşmaya başlar ardından bakkal çocukta koşar ve 5 dakika sonra takip ettiğinde küçük bir merdiven altına girdiğini görür. Yanına gittiğinde kedi ağzındaki ekmeği bacakları sakat, yürüyemeyen bir kedinin önüne bırakığını görür. (bu örnek hikaye yazısı www.beyazokul.com admini tarafından tasarlanmıştır)

Ön yargılarınızı kırın. Onlar birer zehirli enjektör gibidir.

Empati ise insanın ön yargı ilacıdır.

Beyazokul.com


Empati ile İlgili Kompozisyon, Kısa


Empati ile İlgili Kompozisyon, Kısa
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.