Engellilere Nasıl Davranmalıyız Kompozisyon

İnsan için emanet olan bedeni konusunda hiç kimsenin tercih hakkı olmamaktadır. Yani bir insanın vücudundaki eksikliklerden dolayı onu eleştiremeyiz. Engelli bir birey bazı vücut fonksiyonlarından noksan olarak doğabileceği gibi yaşamlarının sonraki yıllarında meydana gelen olaylarda da kayıplar yaşayabilir. Engeli olmayan bir birey de yaşayabileceği olaylar sonucunda engelli olabilir. Herkesin engeli adayı olduğunu söyleyebiliriz.

Çevremizde çeşitli nedenlerden dolayı fiziksel veya ruhsal açıdan eksiği olan insanlar olabilir. Genel olarak bakarak karşımızdakilerin insan olduklarını unutmamalıyız. Engelli oldukları için bazı hususlarda yardıma ihtiyaçları olabilir. Yardım ederken engelli olduğunu yüzüne vurmadan veya hissettirmeden yardımcı olmak gerekir. Hatta sadece onun değil diğer insanların da yardıma ihtiyacının olabileceğini hissettirebilmek gerekir.

Toplumdaki engellilere nasıl davranmalıyız?

Engelli bireylere toplumun her köşesinde yardımcı olmalıyız.

Hayatında büyük başarılar elde eden engelliler konusunda küçük bir araştırma yaptığımızda dünya çapında başarıları görmek mümkündür. Vücudunun bir yerinde eksik olması başarısız olacağı anlamına gelmez. Sadece bazı işleri yaparken kısıtlı kalmaktadır. Küçücük bir destekle o kısıtlamaların ortadan kalkacağı gibi azimli bir bireyin elinden hiçbir şey kurtulamaz. Herkesin vücudunun bir garantisinin olmadığını bilerek engellilere karşı özel insanlar olarak bakmalıyız.

Engellilere karşı sorumluluklarımız ile ilgili kısaca şunları söyleyebiliriz: Onlara pozitif ayrımcılık yapmalıyız, toplumun her köşesinde yardımcı olmalıyız. Engelleri aşabilmeleri için yardımcı olmalıyız bunlar otobüste, yolculukta, sosyal hayatta, eğitim hayatındaki sıkıntılar örnek gösterilebilir; yani kısacası yaşamın tüm alanlarında elimizden geldiği kadar yardımcı olmalıyızç


Engellilere Nasıl Davranmalıyız Kompozisyon


Engellilere Nasıl Davranmalıyız Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.