Evimize Gelen Misafirlere Nasıl Davranmalıyız?

Türk toplumu, gelenek ve göreneklerine sadık bir millettir. Bu milletin en önemli özelliklerinden biri de güler yüzlü ve sağ duyulu olmasının yanında misafirperver olmasıdır. Misafir olarak gelen kişilere zaten misafir demiyor, bunun yerine Tanrı misafiri diyoruz. Gerçekten de insanlar sadece bizim misafirimiz değil, Allah’ın bize sunduğu hediyelerdir.

Çünkü onların olmaması, bomboş bir ev anlamına gelecektir. Bu da hem evin monoton olmasına neden olur hem de can sıkıcı bir hal alır. İşte bundan dolayı, evlerin şenlenmesi ve daha da anlam kazanması için misafirlik son derece önemlidir.

Misafirliğin önemi ve evimize gelen misafirlere nasıl davranmalıyız?

Gelen misafirlere asla tavır yapmamalı ve onlara en samimi en içten şekilde davranmalıyız. Bir sorunumuz varsa, bu sorunları asla onların yüzlerine söylememek gerekir. Misafirlik bittikten ve onları en güzel şekilde ağırlayıp, uğurladıktan sonra gerekirse müsait bir zamanda, sorunları paylaşabiliriz. Ancak onları misafir ederken, hemen eskiye girip onların kalbini bırakmak, hem etik olmaz hem de ahlaki olmaz.

Misafirlerimize en samimi şekilde davranmalı ve çocuklu olmaları durumunda ekstra hassasiyet göstermeliyiz. Zira, çocuklu ailelerin biraz daha misafir olmalarında zorluk çektikleri göz önüne alındığında, onların bu durumunu bir kusur olarak görmemeli ve çocuklarının yapacağı gevezeliklere aşırı hassasiyet göstermemeliyiz. Ve uğurlarken de çok güzel ve samimi şekilde uğurlamamız gerekir. Tatlı dilli olmalı ve “Hoşça kalın, yine bekleriz” gibi samimi cümleler kullanmalıyız.

https://www.beyazokul.com/


Evimize Gelen Misafirlere Nasıl Davranmalıyız?


Evimize Gelen Misafirlere Nasıl Davranmalıyız?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.