Consent Preferences Evliya Çelebi Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Evliya Çelebi Kimdir Kısaca Hayatı

23.02.2020
A+
A-
Evliya Çelebi Kimdir Kısaca Hayatı

Evliya Çelebi, Dünya’nın en büyük gezginlerinden, yazarlarından ve ilim adamlarından biridir. 25 Mart 1611 yılında dönemin Osmanlı Başkenti olan İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Dönemindeki en önemli nesir yazarlarından olan Evliya Çelebi, aruz ölçüsü ile yazdığı şiirlerinde de harika bir dil kullanmış ve birçok kişiyi etkilemeyi başarmıştır. Ancak onu tanınır kılan en önemli şey, gezgin yönüdür.

Seyahatname adlı 10 koca ciltten oluşan eserinde Anadolu, Türki devletler ve Avrupa’nın en önemli yerlerini gezerek yazılar oluşturmuştur. Halen birçok belgeselcinin yararlandığı önemli bir seri ortaya çıkararak bu alanda ne kadar önemli bir aktör olduğunu göstermiştir.

Kütahya asıllı olan Evliya Çelebi, daha sonra Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethedip burayı başkent yapmasından sonra buraya gelmişlerdir. Burada Çelebi ailesinin bir süre kalmasının ardından babası ve kendisi burada dünyaya gelmiştir.

Musiki ile ve şiir ile de ilgilenen Evliya Çelebi, dönemin en önemli alimlerinden biri olarak bilinir. Birçok suikaste de maruz kalan Evliya Çelebi, 1685 yılında Mısır’da vefat etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.