Consent Preferences Fevzi Çakmak Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Fevzi Çakmak Kimdir Kısaca Hayatı

29.02.2020
A+
A-
Fevzi Çakmak Kimdir Kısaca Hayatı

Mustafa Fevzi Çakmak, Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte mareşallik rütbesini almış ikinci kişidir. 12.01.1876 yılında İstanbul’da doğmuştur. Milli Savunma Bakanlığı’nın yanı sıra ülkemizdeki ilk Genel Kurmay Başkanlık görevini de yapmıştır. Babasının adı Ali Sırrı, annesinin adı Hesna’dır. Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdikten sonra Kara Harp Okulu’na geçmiş ve bitirdikten sonra Piyade Teğmen olarak atanmıştır. Mektebi Erkanı Harbiye’de eğitim hayatına devam ettikten sonra Kurmay Yüzbaşı olarak askerlik görevini devam ettirmiştir.

Daha sonra 3.Ordu komutanlığında kurmay heyetinde görev almış ve Balkanlar’da başlayan çete hareketlerinin bastırılmasında etkili olmuştur. Albay rütbesine daha sonra yükselmiş ve II. Meşruiyet’in ilan edilmesinden sonra Mutasarrıflık yapmıştır. Bu sırada Arnavutluk’ta çıkan bir başka ayaklanmayı bastırmak üzere tekrar harekete geçmiştir.

Trablusgarp Savaşı’nda Vardar ordusu kurmay başkanlığını yapmıştır. Balkan Savaşı sırasında da Harekat Şubesinde müdür olarak görev yapmıştır. 5. Ordu komutanı iken I. Dünya Savaşı çıkmış ve bu sırada Çanakkale ile birlikte Suriye cephelerinin de komutasında görev almıştır. Savaş bittikten sonra ferikliğe (Orgeneral) yükselmiştir.1, 2 ve 8. dönem milletvekillikleri de yapmıştır. 10 Nisan 1950 yılında İstanbul’da vefat etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.