Consent Preferences Fıkra Nedir Kısaca Bilgi | Beyaz Okul

Fıkra Nedir Kısaca Bilgi

Fıkra kısaca şaşkınlık verecek şekilde sonuçlanan bir olay ya da durumun anlatımıdır. Fıkralar ilgi çekici bir konuya sahip olup; genellikle okuyucu ve dinleyicinin tahmin etmeyeceği şekilde sonuçlanması gerekmektedir. Bir çok fıkra güldürürken düşündürür de.

Fıkraların en belirgin özellikleri arasında; kısa olması, dinleyicinin ilgisini çekmesi, anlatım sonunda insanları gülümsetmesi, sonuçlanma şeklinin tahmin edilemeyecek kadar ilginç olması gerekir. Çoğunukla, ironik bir dil kullanılır. Yani dinleyicileri neşelendirme ve eğlendirme amaçlanır.Okuyucuda sohbet izlenimi uyandırır. Ahmet Rasim, fıkralarıyla ünlü bir yazarımızdır.

Güldürme amaçlı çok kısa anlatımlara da fıkra denir ama edebi tür olarak fıkra tanımına uyan yukarıdaki paragraftaki anlatımlardır.

Nasreddin Hoca fıkraları ve özellikle günümüzde Karadeniz ve Bektaşi Fıkraları gibi güldürücü, yer yer düşündürücü çoğunlukla sözlü anlatılan türler ise gülmece (mizah) olarak yazın hayatımızda yerini alır.

Özellikle Türklerin sözlü edebiyatında fıkra söylencesi önemli yer tutmaktadır. Fıkra bir nevi büyüklerin masalları da denilebilir.

Beyazokul.com


Fıkra Nedir Kısaca Bilgi


Fıkra Nedir Kısaca Bilgi
YORUMLAR

  1. hüseyin dedi ki:

    adamın biri gidiyomuş düşmüş ölmüş