Fuzuli Kimdir Kısaca Hayatı

23.02.2020
A+
A-
Fuzuli Kimdir Kısaca Hayatı

Fuzuli, asıl adı Mehmed bin Süleyman olan döneminin en önemli şairlerinden biridir. Tam olarak bilinmemekle birlikte Bağdat veya Kerbela’da doğduğu düşünülmektedir. Daha çok Azerbaycan Türkçe’sinde eser vermiş bir divan şairi olarak bilinmektedir. Türk Bayat Boyu’nun Azeri kolundan olduğu yönünde araştırmalar bulunmaktadır. 15.yüzyılda doğan divan şairi, en önemli eserleri olan Hadikatü’s-Süada ve Su Kasidesi ile bilinir. Bu şiirlerinde divan edebiyatının tüm yönlerini bulabilirsiniz.

Müftü olan babası aracılığı ile döneminin en önemli alimlerinden ve ilim adamlarından dersler almış ve onlarca farklı eseri ile eğitimini aldığı kişilerin haklı takdirine mazhar olmuştur. Ehli beyte duyduğu özlem, onun birçok şiirinde kendini göstermiş ve bununla birlikte tasavvuf adına da bazı şiirleri önemli mihenk taşlarıdır.

Arapça, Azerice ve Farsça dillerinde şiirleri vardır. Döneminin en önemli figürlerinden Yunus Emre ile birçok noktada ortak yönleri olmasından dolayı, Yunus Emre ile sık sık kıyaslanmaktadır.

Kırk Hadis, Ali Divanı ve Su kasidesi, Fuzuli’nin en önemli eserlerindendir. 1556 yılında Kerbela’da vefat etmiştir.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.