Gaslighting Nedir? Gaslightingin Sinsi Süreci

Gaslighting; genellikle narsist ve sosyopatlar tarafından, karşısındaki insana uygulanan psikolojik manipülasyon tekniğidir. Amacı, kişinin zamanla kendinden şüphe etmesini sağlamaktır. Yani yavaş yavaş uygulanan bir duygusal taciz tekniği…
Ingrid Bergman ve Charles Boyer’in rol aldığı Gaslight (1944) filminden çıkan terim, 1938’de sahnelenen “Angel Street” adlı oyuna dayanmaktadır. Narsist insanların, yıkıcı forma ulaşan duygusal istismarlarıdır. Filmde Boyer, Bergman’ı kasırga gibi esen bir romantizm ile evliliğe ikna eder. Evlendikten sonra eşi Bergman’a akıl oyunları oynamaya başlar. Her gece ışıkları biraz daha kısar. Bergman “Gaz lambası giderek daha mı az ışık veriyor?” dediğinde Boyer’den sert tepkiler alır. Boyer’in amacı, Bergman’ı aklını kaybettiğine inandırarak mücevherlerine sahip olmaktır. Ve Bergman’ı aklını kaybetmeye başladığına ikna eder. Taa ki bunların farkına varan dedektif ortaya çıkana kadar….Gaslight Filmi Afişi
Bu film sağlıklı ve masum bir hedefin, zamanla gerçeklik ve güven duygusunun nasıl yok edilebileceğine, yani duygusal istismara güzel bir örnektir. Hepimiz bu tür bir manipülasyonla karşılaşabiliriz. İstismarı eşler, sevgililer, bir aile üyesi, arkadaş veya meslektaşımızda yapabilir. Romantik ilişkilerde daha yaygındır. Suistimal rolü adamın, kurban rolü de kadınındır. Saldırgan, mağdurun aklı ve yaşamı ile oyun oynar. Mağdurun değerlerini, inançlarını ve gerçeklik olgusunu yöneten kişidir.
Etkili Gaslighting çeşitli farklı yollarla gerçekleşebilir. Suçluluk ve utanç hissettirme gibi taktiklerle birleştiğinde daha etkili olur. Bu yöntemin korkunç tarafı mağdur tarafından fark edilmesinin neredeyse imkansız olmasıdır. Sinsi bir süreçtir. Gaslighting; toplumda kişilerin farkında olması gereken şeydir. İnsanların bazı işaretleri görmesi gerekir. Kişi o zaman sağlıksız bir ilişki yaşadığını fark edebilir. Dikkat etmeniz gereken genel uyarı işaretlerini şöyle sıralayabiliriz. Önce sizi çok sevdiğine ikna eder ve güveninizi kazanır.
1- Sizi sürekli aşağılıyor ve ses tonunu yükseltiyorsa.Gaslighting Nedir

2- Ses tonu konusunda onu uyardığınızda inkar ediyor ve sizin her şeyi abarttığınızı, çok hassas, duygusal olduğunuzu söylüyorsa,
3- Eşyaların yerini değiştiriyorsa ve kendi algınızdan şüpheye düşüyorsanız,
4- Süreklilik taşımaya başlayan bir unutkanlıktan yakınmaya başladıysanız,
5- Size hakaret ediyor, sonra da ‘’ Sen bu hale getiriyorsun. ‘’ diye sizi suçluyorsa,
6- Ailenizden ve arkadaşlarınızdan sizi uzaklaştırıyor ve onların size zarar vereceğine inandırıyorsa,
7- ‘”Ben mi yanlış hatırlıyorum, yanlış mı yapıyorum?” soruları kafanızı meşgul etmeye başladıysa,
8- Onu kırmamak için, yumurta kabuğu üzerinde yürür gibi davranıyorsanız
9- Davranışlarınız yüzünden sürekli özür diliyorsanız,
10- Tek başına alışverişe çıkamıyorsanız ve karar verme mekanizmanız çalışmamaya başladıysa,
11- Nereye gittiğinizi ve ne yaptığınızı sürekli kontrol ediyorsa,
12- Ekonomik olarak sizi sınırlıyorsa (para erişimi, telefon, araba…),
13- Kimsenin sizi onun kadar sevemeyeceğini ve size yaptıklarını yapmayacağını söylüyorsa,
14- Sürekli normal davranmadığınızı, başkalarının sizin gibi olmadığını telkin ediyorsa…
Bunlar, Gaslightinge uğradığınızın belirtileridir. Eğer bütün bunları fark ederseniz, size tasarlanmış farklı bir hikaye anlatacaktır. Kişisel alanınızı işgal etmeye devam edecektir. Sizin için çok üzüldüğünü söyleyerek, kurban rolünü oynamaya başlayacaktır. Kendinizi içiniz boşalmış, uyuşmuş, izole edilmiş gibi hissedersiniz. Hemen uzaklaşmalısınız.

GaslightingKendi yaşamınızın kontrolünü geri alabilirsiniz. Bir terapist yardımıyla kaybettiğiniz güveni geri yükleyebilirsiniz. Şefkat ve merhametle kendinizi şımartın. Başarısız olduğunuzda kendinizi affedin. Sizi sevenlerden destek alın. Pes etmeyin. Her zaman sevgi dolu bir ilişki içinde olmayı hak ediyorsunuz. Bu sizin suçunuz değil.
Ne yazık ki bu davranış türü tüm toplumlarda var. Dinlerde, kuruluşlarda, aile sistemlerinde ve ilişkilerde bu kontrol ve egemenlik ilkesini görürüz. Psikolojik istismar desenleri, çevremizdeki dünyayı yöneten aynılaşmış kalıplardır. İyileşme süreci zor bir iştir, ama siz buna değersiniz.

 

Düşünün… Bu gece ışık sizin için ne kadar parlak?

DEMET GÜNGÖR

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

5 Yorum

 1. Güzel yazı olmuş, bazen biz de uyguluyoruz bazen bize de uygulanıyor ama komplekse dönüşmeden kendimizi yada karşımızdakini uyarmamız lazım diye de yorum yapıyorum :)

 2. Biraz önce bir sitede dolaşırken gördüm gaslightingi. Şuan şok içerisindeyim. 3 aşamadan bahsedilmiş ve bende hepsi var ve beni manipüle eden kişi annem? Yazılab maddeler de uyuyor. Hayatımızdan çıkaramayacağımız birisiyse ne yapacağız peki?

 3. Elif annen bunun farkında mi vd bilerek mi yapıyor sence. Sosyopat veya narsist olabilir mi bunları dusun kendi annen uzaktan yorum yapamiyorum cok derin bi sekilde. Ama bu onemli bisey bi psikologtan yardim al

 4. Elif beni duyuyorsan, benim annem de ayni yöntemi uyguluyor. Eşyaların yerlerini değiştirirken yakaladim bile. Yemek yapıyorum, mutfaktan çıkınca içine sirkeyi basıyor. Çocuklarımın kitaplarını sakliyor ,ertesi gün aaa bak burdaymis gormemissin diye ortaya çıkarıyor. Halbuki defalarca bakıyoruz o dediği yerde kesinlikle yok. Yaptığı şeyleri çocukların üstüne atıyor. Herkese benim delirdigimi ,uzun suredir anlatıyormuş, ben daha yeni öğrenmeye başladım. Ve işin ilginci ben yalancı değilim, ama kararlı ve kimseye eyvallah etmeyen biriyim. Annem ise hep kurban rolunu oynar. Çok rahat yalan söyler. Babam da dahil ve kardeşlerim annemden yana. Benim ona iftira attigimi söylüyorlar. Tabii sinir küpü oldum. Sonra dedim ki madem degistiremiyorum. Umursamayayim. Sakliuor mesela çocuğun kitabını, çocuk anne kitabım nerde diyor, çıkar yavrum merak etme diyorum. Hiç oralı olmuyorum. Sonra birden arkami dönünce ortaya cikiveriyor. Esimden ayrildigim için ailemle kalıyorum. Ve isi bıraktım eskiden baya bi maddi destek verirdim,onu da veremiyorum hanfendiye. Çünkü babamın evinde mutfak masrafı ve iki fatura oduyorum aldığım nafaka ile ,gerisi de çocukların masrafı. Yani bedava da kalmiyorum. Ama israrla evden gitmem için babamı dolduruyor. Yoksa kendisi evden gitmekle tehdit etti gecen.
  Eskiye gidiyorum kafamda. Anneannem bana bi saat almıştı küçükken, iki sefer taktim sonra annem getirdi saati ,klipsi kırılmış. Sen kirdin dedi. Halbuki ben kirmamistim. Çok uzulmustum. Sonra bahçede salıncağa binerken kupelerimden biri düştü ama onu hic bulamadım. Bir de başka bir kupem vardı. Halam eve geldi. Annemin ortaya çıkardığını gördüm. Anlamadım. Sonra halam gidince halan senin kupenin tekini çaldı dedi bana, sen ortada birakirsan boyle olur. Tabii altın küpeler, saat de altın kaplamaydi. O oldu bi daha da boyle seyler almadılar. Yani o zamandan vardı bu durum.
  Ama insan anlam veremiyor. Neden yapsın ki? Çünkü bundan zevk alıyor! Olay bu. Sadece maddi çıkar değil. Üstünlük sağlamak fikrinden haz alıyor. Kardeşim le arami bozdu. Benim çocuklarıma kendisi bakiyormus ,ben iyi bi anne değilmişim. Bu söz bi anne için ciddi bir yara. Hem de benim gibi ilgili bi anne isen. Tabii cildirdim. Kardeşim bana kendi kayınpederinin evinde hakaretler etti. Ben de terbiyesiz herif cenazeme de gelme dedim. Altı aydır konuşmuyorum.
  Yani cevrenden de izole ediyor, çünkü dışarıya karşı benim onu ezdigimi anlatıyor. Yalancı değilim ama kimse bana inanmıyor isin ilginci. Çünkü ağlayıp zirlamam. Mağdur rolü oynamam.
  Ve beni 37 yıldır tanimadilarsa hepsi defolsun gitsin. Umrumda değil.
  Gecen evdeki kauçuk ağacını kesti. Babam eve geldi kim kesti bunu diye? Benim kestigimi söyledi! Sonra ocağı yakmış ve çakmağı ateşe nerdeyse değecek bir noktaya koymuş. Allah tan gördüm. Aldım. Evlerin içinde neler oluyor değil mi?
  Daha neler neler.. Etraftan benim akil sagligimin yerinde olmadığına dair imalar duyuyorum. Dayımın erenköy hastanesinde tanıdığı var. Oraya yatirilmam gerektiği ile ilgili kulis yaptığını öğrendim. Boyle bi Allah in belası!
  Sen boyle yap demiyorum ama önce sakin ol. Deli olmadığını bil! Ve başına gelme potansiyeli olan olaylari önceden hesapla. Çünkü bu tipler
  Çok amaca yönelik çalışıyorlar. Ben mesela bu şahsın sigortasını oduyordum. Evine temizlikçi gönderiyordu m vs.. Sandım ki maddi olaylardan dolayı benden intikam almaya çalışıyor. Halbuki öyle değil. Bu hastalık onun narsist olması ile ilgili. Söylediklerine değil yaptıklarına bakmak gerekiyormuş. Yaptıklarını hic umursama. Seni şiddete egilimli hale getirmeye ,buna hazırlamaya çalışıyor. Bunu uzun surede yapabilir. Sorun yok onun için. Aldığı hazzı uzatır en fazla. Sakin ol, sakin kal, tek gündemin bu olmasın. Politik olmayı ogreniyorsun bir sure sonra. Herkes onun yalancı olduğunu biliyor. Ama kimse senin yaninda olmuyor. Onun yanında oluyorlar. İnsanoğlunun serefsizligi burada yatıyor. Geçen tek konuştuğum akrabamla da ayni sebepten aram bozuldu. Sadece anladım, dedim. Artik yüzüne bakmuyorum. Bugün evimde misafir mesela. Konuşmak için takla attı suratına bakmadim. Tabii bu benim seçimim. Benim sozume inanmayan benim deli olduğum yalanına teveccüh eden kişilerle isim olamaz. Senin öyle yapman gerekmez tabii. Normalde ben bu kişilerin son derece düzenbaz olduklarını bildiğim ve ima ettiğim için de benden acisini çıkarıyorlar aslında.
  Yani annenin bir amacı da seni etraftan izole etmek… Onun oyunlarını bozman dileğiyle. Deli değil, taciz magdurusun!
  Allah yardim etsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

manisa mutlu son masaj sakarya mutlu son masaj sanliurfa mutlu son masaj tekirdag mutlu son masaj trabzon mutlu son masaj
lara escort