Gaslighting Nedir? Gaslightingin Sinsi Süreci

Gaslighting; genellikle narsist ve sosyopatlar tarafından, karşısındaki insana uygulanan psikolojik manipülasyon tekniğidir. Amacı, kişinin zamanla kendinden şüphe etmesini sağlamaktır. Yani yavaş yavaş uygulanan bir duygusal taciz tekniği…
Ingrid Bergman ve Charles Boyer’in rol aldığı Gaslight (1944) filminden çıkan terim, 1938’de sahnelenen “Angel Street” adlı oyuna dayanmaktadır. Narsist insanların, yıkıcı forma ulaşan duygusal istismarlarıdır. Filmde Boyer, Bergman’ı kasırga gibi esen bir romantizm ile evliliğe ikna eder. Evlendikten sonra eşi Bergman’a akıl oyunları oynamaya başlar. Her gece ışıkları biraz daha kısar. Bergman “Gaz lambası giderek daha mı az ışık veriyor?” dediğinde Boyer’den sert tepkiler alır. Boyer’in amacı, Bergman’ı aklını kaybettiğine inandırarak mücevherlerine sahip olmaktır. Ve Bergman’ı aklını kaybetmeye başladığına ikna eder. Taa ki bunların farkına varan dedektif ortaya çıkana kadar….Gaslight Filmi Afişi
Bu film sağlıklı ve masum bir hedefin, zamanla gerçeklik ve güven duygusunun nasıl yok edilebileceğine, yani duygusal istismara güzel bir örnektir. Hepimiz bu tür bir manipülasyonla karşılaşabiliriz. İstismarı eşler, sevgililer, bir aile üyesi, arkadaş veya meslektaşımızda yapabilir. Romantik ilişkilerde daha yaygındır. Suistimal rolü adamın, kurban rolü de kadınındır. Saldırgan, mağdurun aklı ve yaşamı ile oyun oynar. Mağdurun değerlerini, inançlarını ve gerçeklik olgusunu yöneten kişidir.
Etkili Gaslighting çeşitli farklı yollarla gerçekleşebilir. Suçluluk ve utanç hissettirme gibi taktiklerle birleştiğinde daha etkili olur. Bu yöntemin korkunç tarafı mağdur tarafından fark edilmesinin neredeyse imkansız olmasıdır. Sinsi bir süreçtir. Gaslighting; toplumda kişilerin farkında olması gereken şeydir. İnsanların bazı işaretleri görmesi gerekir. Kişi o zaman sağlıksız bir ilişki yaşadığını fark edebilir. Dikkat etmeniz gereken genel uyarı işaretlerini şöyle sıralayabiliriz. Önce sizi çok sevdiğine ikna eder ve güveninizi kazanır.
1- Sizi sürekli aşağılıyor ve ses tonunu yükseltiyorsa.Gaslighting Nedir

2- Ses tonu konusunda onu uyardığınızda inkar ediyor ve sizin her şeyi abarttığınızı, çok hassas, duygusal olduğunuzu söylüyorsa,
3- Eşyaların yerini değiştiriyorsa ve kendi algınızdan şüpheye düşüyorsanız,
4- Süreklilik taşımaya başlayan bir unutkanlıktan yakınmaya başladıysanız,
5- Size hakaret ediyor, sonra da ‘’ Sen bu hale getiriyorsun. ‘’ diye sizi suçluyorsa,
6- Ailenizden ve arkadaşlarınızdan sizi uzaklaştırıyor ve onların size zarar vereceğine inandırıyorsa,
7- ‘”Ben mi yanlış hatırlıyorum, yanlış mı yapıyorum?” soruları kafanızı meşgul etmeye başladıysa,
8- Onu kırmamak için, yumurta kabuğu üzerinde yürür gibi davranıyorsanız
9- Davranışlarınız yüzünden sürekli özür diliyorsanız,
10- Tek başına alışverişe çıkamıyorsanız ve karar verme mekanizmanız çalışmamaya başladıysa,
11- Nereye gittiğinizi ve ne yaptığınızı sürekli kontrol ediyorsa,
12- Ekonomik olarak sizi sınırlıyorsa (para erişimi, telefon, araba…),
13- Kimsenin sizi onun kadar sevemeyeceğini ve size yaptıklarını yapmayacağını söylüyorsa,
14- Sürekli normal davranmadığınızı, başkalarının sizin gibi olmadığını telkin ediyorsa…
Bunlar, Gaslightinge uğradığınızın belirtileridir. Eğer bütün bunları fark ederseniz, size tasarlanmış farklı bir hikaye anlatacaktır. Kişisel alanınızı işgal etmeye devam edecektir. Sizin için çok üzüldüğünü söyleyerek, kurban rolünü oynamaya başlayacaktır. Kendinizi içiniz boşalmış, uyuşmuş, izole edilmiş gibi hissedersiniz. Hemen uzaklaşmalısınız.

GaslightingKendi yaşamınızın kontrolünü geri alabilirsiniz. Bir terapist yardımıyla kaybettiğiniz güveni geri yükleyebilirsiniz. Şefkat ve merhametle kendinizi şımartın. Başarısız olduğunuzda kendinizi affedin. Sizi sevenlerden destek alın. Pes etmeyin. Her zaman sevgi dolu bir ilişki içinde olmayı hak ediyorsunuz. Bu sizin suçunuz değil.
Ne yazık ki bu davranış türü tüm toplumlarda var. Dinlerde, kuruluşlarda, aile sistemlerinde ve ilişkilerde bu kontrol ve egemenlik ilkesini görürüz. Psikolojik istismar desenleri, çevremizdeki dünyayı yöneten aynılaşmış kalıplardır. İyileşme süreci zor bir iştir, ama siz buna değersiniz.

 

Düşünün… Bu gece ışık sizin için ne kadar parlak?

DEMET GÜNGÖR

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

 1. Oğuzhan dedi ki:

  Güzel yazı olmuş, bazen biz de uyguluyoruz bazen bize de uygulanıyor ama komplekse dönüşmeden kendimizi yada karşımızdakini uyarmamız lazım diye de yorum yapıyorum :)

 2. Elif dedi ki:

  Biraz önce bir sitede dolaşırken gördüm gaslightingi. Şuan şok içerisindeyim. 3 aşamadan bahsedilmiş ve bende hepsi var ve beni manipüle eden kişi annem? Yazılab maddeler de uyuyor. Hayatımızdan çıkaramayacağımız birisiyse ne yapacağız peki?

 3. Murat dedi ki:

  ELİF ANNENLE BU KONUYU KONUŞ

 4. Gamze dedi ki:

  Elif annen bunun farkında mi vd bilerek mi yapıyor sence. Sosyopat veya narsist olabilir mi bunları dusun kendi annen uzaktan yorum yapamiyorum cok derin bi sekilde. Ama bu onemli bisey bi psikologtan yardim al

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir