Gaslighting Nedir?

Psikolojik taciz ve olay manipülasyonu anlamına gelen Gaslighting, özellikle günümüzde sıklıkla karşılaşılan bir durum haline geldi. Sosyal bir toplum inşa edilirken, aslında bazı sorunların da beraberinde geldiği bilinmektedir, işte bu sorunlardan biri de gaslightingtir. Bu kavram, bireyin topluma karşı ortaya koyduğu bir sonuç olabildiği gibi, kendi kendine karşı geliştirdiği bir durum da olabilir.

Akıl sağlığı, algı ve hafızanın, bu kavram üzerinde etkisi vardır. Kötü yönlendirme üzerinde etkili olan bu kavramlar, Gaslighting’te, yoğun olarak işlenir. İnsanlar kimi zaman bir reklama veya bir siyasi yönelime karşı, bu yöntem kullanılarak yönlendirilebilir. Bu durum, kimi zaman sosyal yaşamın bir parçası olarak kabul edilirken, kimi zamanda insanlığın varlığını tehdit eden bir duruma dönüşebilir.

Aslında bu deyin; Gas Light, yani Gaz Lambası olarak felsefi yaklaşımlarda çoğunlukla kullanılmıştır. Ve bu ifadenin kaynağı ise yine 1938 yılında, bu isimle anılan bir filmdir. Filmde, erkek karakter, eşi ile bazı sorunları çözmek yerine, eşine daha çok onun bir deli olduğunu kanıtlama ve kendisine bunu ikna etme yolunu tercih eder. Ancak gaz lambası, bu yalanın en son halkası olur ve kadın bu durumu fark eder.

Bir gün kadın yine, kocasının kendisini deli yerine koymak istediği bir anda, gaz lambasını kendisinin kapattığını görür. Ve sonrasında, kocası gelerek, kendisine gaz lambasını neden kapattığını sorar. İşte bu noktadan sonra artık kadın, algı yönetiminin farkına varır.


Gaslighting Nedir?


Gaslighting Nedir?
YORUMLAR

 1. Sevim dedi ki:

  Elif beni duyuyorsan, benim annem de ayni yöntemi uyguluyor. Eşyaların yerlerini değiştirirken yakaladim bile. Yemek yapıyorum, mutfaktan çıkınca içine sirkeyi basıyor. Çocuklarımın kitaplarını sakliyor ,ertesi gün aaa bak burdaymis gormemissin diye ortaya çıkarıyor. Halbuki defalarca bakıyoruz o dediği yerde kesinlikle yok. Yaptığı şeyleri çocukların üstüne atıyor. Herkese benim delirdigimi ,uzun suredir anlatıyormuş, ben daha yeni öğrenmeye başladım. Ve işin ilginci ben yalancı değilim, ama kararlı ve kimseye eyvallah etmeyen biriyim. Annem ise hep kurban rolunu oynar. Çok rahat yalan söyler. Babam da dahil ve kardeşlerim annemden yana. Benim ona iftira attigimi söylüyorlar. Tabii sinir küpü oldum. Sonra dedim ki madem degistiremiyorum. Umursamayayim. Sakliuor mesela çocuğun kitabını, çocuk anne kitabım nerde diyor, çıkar yavrum merak etme diyorum. Hiç oralı olmuyorum. Sonra birden arkami dönünce ortaya cikiveriyor. Esimden ayrildigim için ailemle kalıyorum. Ve isi bıraktım eskiden baya bi maddi destek verirdim,onu da veremiyorum hanfendiye. Çünkü babamın evinde mutfak masrafı ve iki fatura oduyorum aldığım nafaka ile ,gerisi de çocukların masrafı. Yani bedava da kalmiyorum. Ama israrla evden gitmem için babamı dolduruyor. Yoksa kendisi evden gitmekle tehdit etti gecen.
  Eskiye gidiyorum kafamda. Anneannem bana bi saat almıştı küçükken, iki sefer taktim sonra annem getirdi saati ,klipsi kırılmış. Sen kirdin dedi. Halbuki ben kirmamistim. Çok uzulmustum. Sonra bahçede salıncağa binerken kupelerimden biri düştü ama onu hic bulamadım. Bir de başka bir kupem vardı. Halam eve geldi. Annemin ortaya çıkardığını gördüm. Anlamadım. Sonra halam gidince halan senin kupenin tekini çaldı dedi bana, sen ortada birakirsan boyle olur. Tabii altın küpeler, saat de altın kaplamaydi. O oldu bi daha da boyle seyler almadılar. Yani o zamandan vardı bu durum.
  Ama insan anlam veremiyor. Neden yapsın ki? Çünkü bundan zevk alıyor! Olay bu. Sadece maddi çıkar değil. Üstünlük sağlamak fikrinden haz alıyor. Kardeşim le arami bozdu. Benim çocuklarıma kendisi bakiyormus ,ben iyi bi anne değilmişim. Bu söz bi anne için ciddi bir yara. Hem de benim gibi ilgili bi anne isen. Tabii cildirdim. Kardeşim bana kendi kayınpederinin evinde hakaretler etti. Ben de terbiyesiz herif cenazeme de gelme dedim. Altı aydır konuşmuyorum.
  Yani cevrenden de izole ediyor, çünkü dışarıya karşı benim onu ezdigimi anlatıyor. Yalancı değilim ama kimse bana inanmıyor isin ilginci. Çünkü ağlayıp zirlamam. Mağdur rolü oynamam.
  Ve beni 37 yıldır tanimadilarsa hepsi defolsun gitsin. Umrumda değil.
  Gecen evdeki kauçuk ağacını kesti. Babam eve geldi kim kesti bunu diye? Benim kestigimi söyledi! Sonra ocağı yakmış ve çakmağı ateşe nerdeyse değecek bir noktaya koymuş. Allah tan gördüm. Aldım. Evlerin içinde neler oluyor değil mi?
  Daha neler neler.. Etraftan benim akil sagligimin yerinde olmadığına dair imalar duyuyorum. Dayımın erenköy hastanesinde tanıdığı var. Oraya yatirilmam gerektiği ile ilgili kulis yaptığını öğrendim. Boyle bi Allah in belası!
  Sen boyle yap demiyorum ama önce sakin ol. Deli olmadığını bil! Ve başına gelme potansiyeli olan olaylari önceden hesapla. Çünkü bu tipler
  Çok amaca yönelik çalışıyorlar. Ben mesela bu şahsın sigortasını oduyordum. Evine temizlikçi gönderiyordu m vs.. Sandım ki maddi olaylardan dolayı benden intikam almaya çalışıyor. Halbuki öyle değil. Bu hastalık onun narsist olması ile ilgili. Söylediklerine değil yaptıklarına bakmak gerekiyormuş. Yaptıklarını hic umursama. Seni şiddete egilimli hale getirmeye ,buna hazırlamaya çalışıyor. Bunu uzun surede yapabilir. Sorun yok onun için. Aldığı hazzı uzatır en fazla. Sakin ol, sakin kal, tek gündemin bu olmasın. Politik olmayı ogreniyorsun bir sure sonra. Herkes onun yalancı olduğunu biliyor. Ama kimse senin yaninda olmuyor. Onun yanında oluyorlar. İnsanoğlunun serefsizligi burada yatıyor. Geçen tek konuştuğum akrabamla da ayni sebepten aram bozuldu. Sadece anladım, dedim. Artik yüzüne bakmuyorum. Bugün evimde misafir mesela. Konuşmak için takla attı suratına bakmadim. Tabii bu benim seçimim. Benim sozume inanmayan benim deli olduğum yalanına teveccüh eden kişilerle isim olamaz. Senin öyle yapman gerekmez tabii. Normalde ben bu kişilerin son derece düzenbaz olduklarını bildiğim ve ima ettiğim için de benden acisini çıkarıyorlar aslında.
  Yani annenin bir amacı da seni etraftan izole etmek… Onun oyunlarını bozman dileğiyle. Deli değil, taciz magdurusun!
  Allah yardim etsin.

 2. Gamze dedi ki:

  Elif annen bunun farkında mi vd bilerek mi yapıyor sence. Sosyopat veya narsist olabilir mi bunları dusun kendi annen uzaktan yorum yapamiyorum cok derin bi sekilde. Ama bu onemli bisey bi psikologtan yardim al

 3. Murat dedi ki:

  ELİF ANNENLE BU KONUYU KONUŞ

 4. Elif dedi ki:

  Biraz önce bir sitede dolaşırken gördüm gaslightingi. Şuan şok içerisindeyim. 3 aşamadan bahsedilmiş ve bende hepsi var ve beni manipüle eden kişi annem? Yazılab maddeler de uyuyor. Hayatımızdan çıkaramayacağımız birisiyse ne yapacağız peki?

 5. Oğuzhan dedi ki:

  Güzel yazı olmuş, bazen biz de uyguluyoruz bazen bize de uygulanıyor ama komplekse dönüşmeden kendimizi yada karşımızdakini uyarmamız lazım diye de yorum yapıyorum :)