Gelen Gideni Aratır Kompozisyon

Bazen patronunuz ya da amirinizin baskısından sıkılırsınız. Hayatımıza onların gidip yerine yeni insanların girmesine çok seviniriz. Sanırım bundan sonra çok daha iyi olur diye düşünürken bir bakmışsınız ki eski dostunuzu ya da patronunuzu özler olmuşsunuz. Gelen gideni aratmıştır.

Yeni bir çalışanın işe alınması sonrasında kimi zaman hayal kırıklığı yaşar ve bir önceki işten çıkarılan ya da çıkanı da gözümüzün üzerine getirerek, keşke gitmeseydi deriz. Çünkü bir önceki, şimdikinden daha iyidir ve şimdiki insan öncekinin yerini dolduramamıştır. Bu aslında daha insanlar için kullanılsa da, bazen bir nesne için ya da hayvan için de kullanılabilir.

Bir iş yerine yeni bir bekçi köpeği aldığımızda, onun artık tehdit unsuru olan hiçbir şeye havlamadığına ya da huysuzluğuna şahit olabiliriz. Bu kez, daha önceki köpeği gözümüzün önüne getirip, o köpeğin bu işi yapmada daha maharetli olduğunu içimizden geçiririz. İşte bu durum da da gelen gideni aratır deriz. Çünkü, beklentilerimiz karşılanmamıştır. Yeni gelen kişinin aslında eskisinden daha iyi olmasını bekleriz. Bu yüzden yeni kişilerle anlaşırız. Ama bazen planlar istendiği gibi gitmez ve evdeki hesap çarşıya uymaz.

Gelen gideni aratır dememek için; eskiyi bırakmak için yeterince sebebimiz olmalı ve yenisini seçmek için de aynı şekilde onun hakkında yeterince bilgimiz olmalı. Aksi durumda hayal kırıklığına ve vicdan azabına uğrayabiliriz.


Gelen Gideni Aratır Kompozisyon


Gelen Gideni Aratır Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.