Gevheri Kimdir Kısaca Hayatı

26.02.2020
A+
A-
Gevheri Kimdir Kısaca Hayatı

Türk halk ozanlarından biri olan Gevheri, 17. yüzyılda doğduğu tahmin edilmekle birlikte tam olarak ne zaman doğduğu bilinmemektedir. Gevher-i Divan-ı adlı eserini 1998’de yayınlayan Profesör Şükrü Elçin tarafından geniş bir şekilde kendisinden bahsedilmiştir. Aslında hayatı hakkında pek bir şey bilinmeyen ve bilindiği sanılan şeylerin rivayet olabileceği düşünülmektedir. Aruz ve hece ölçüleri ile oluşturduğu şiirleri halen en çok takip edilen ve okunan şiirlerdendir.

Hacı Bektaş-ı Veli’nin yolundan gittiği ve şiirlerinde bu konuya sıklıkla değindiği görülüyor. Özellikle Bektaşilik’in çıktığı ilk zamanlarda, bunun etkisinde kalarak dergaha ve medreselere daha fazla merak salmıştır. Fuzuli’den etkilenmiş ve şiirlerinde Fuzuli’nin çizgisini bir süreliğine takip etmiştir.

Beyaz Göğsün Bana Karşı ve Bülbül Ne Yatarsın Yaz Bahar Oldu şiirleri, gerçekten de Fuzuli’nin çizgisinde bir hece ölçüsü kullandığını gösteriyor.

Gevheri’nin asıl adının Mehmed veya Mustafa olduğu yönünde bazı rivayetler olmakla birlikte; “Bir kemter kuşundur Garip Mehemmed” dizelerinden aslında adının Mehemmed (Mehmed’in eskiden telaffuz şekli) olduğu görülüyor. Hacı Bektaşi Veli’den etkilendiği, şiirlerinde kullandığı dilden anlaşılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.