Görünen Köy Kılavuz İstemez Kompozisyon

Bazen herşeyi ile kendini belli eden bir durumu açıklamak, sadece vakit kaybı ve emek israfı olabilir. Çünkü henüz işin başında kendini belli eder ve devamının da tahmin edilmesi kolaydır. Apaçık olan bu durumu açıklamaya çalışmak gerekmez ve bunun için görünen köy kılavuz istemez denir. Gidişatın, sonucu ne denli etkileyeceği kendini belli eder.

Genelde görünen köy kılavuz istemez diyen insanlar, erdemli ve akıllı kişilerdir. Durumun daha da kötü olmasını beklemeden buna müdahale etmeye çalışır. Çünkü, göre göre yanlış yapmaya devam etmek, ancak cahil insanların takınacağı bir durumdur. Mesela derslerimize çalışmamamız ve tembel bir tavır takınmamız, sınavda başarısız olacağımız gerçeğini ortaya çıkarır. Bu yüzden görünen köy kılavuz istemez misali durumun neye evrileceğini kestirebiliriz. Yapmamız gereken, bunu gördüğümüz ve anladığımız zaman daha fazla ısrarcı olmamamız ve bundan sonraki planlarımızı buna göre yapmamız gerekir.

Bu atasözü sadece olumsuz yargı da taşımaz. Bir öğrenci çok çalışıyor ve iyi puanlar alıyorsa, onun da ileride güzel bir noktaya gelebileceğini tahmin edebiliriz. Çünkü görünen köy kılavuz istemez.


Görünen Köy Kılavuz İstemez Kompozisyon


Görünen Köy Kılavuz İstemez Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.