Halide Edip Adıvar Kimdir Kısaca Hayatı

23.02.2020
A+
A-
Halide Edip Adıvar Kimdir Kısaca Hayatı

Halide Edip Adıvar, Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı Devleti tarihinin en güçlü kadın figürlerinden biridir. Özellikle İstanbul’un işgali sırasında gösterdiği seferberlik ve halkı uyanışa çağırmasından dolayı, İstanbul’un işgalinin sona erdirilmesinde çok büyük etkisi vardır. Bu yüzden kendisine Halide onbaşı denmektedir.

1882 ya da 1884 yılında Osmanlı topraklarında dünyaya gelen Halide Edip Adıvar’ın tam olarak nerede doğduğu bilinmemektedir. Aslında akademisyen ve öğretmen olmasına rağmen, İstanbul’un işgalinden sonra çok farklı bir görev üstlenmeye başlamış ve siyasetçi, yazar olarak hayatına devam etmiştir.

Anadolu Ajansı’nın kurulmasında çok büyük rol üstlenen Halide Edip Adıvar, Mustafa Kemal Paşa ile birlikte önemli çağdaş ilke ve inkılaplara imza atmış, rütbeli kadın askerlerden biri olarak tarih sahnesindeki yerini almıştır.. Bu sırada 21 roman ve 4 hikaye kitabı yazmayı da ihmal etmemiş bunun yanı sıra iki tiyatro eseri ve onlarca inceleme ile de çok önemli işlere imza atmıştır.

1.TBMM’nin en önemli kişilerinden olan ve o dönemde Sağlık Bakanlığı da yapmış olan Adnan Adıvar’ın eşidir.  1964 yılında 80 yaşında iken İstanbul’da vefat etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.