Consent Preferences Harezmi Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Harezmi Kimdir Kısaca Hayatı

19.03.2020
A+
A-
Harezmi Kimdir Kısaca Hayatı

Türkistan’ın Harezm şehrinde doğduğu için kısaca adı Harezmi olarak geçen Muhammed bin Mûsâ el-Hârizmî, Farslı bilim ve ilim adamıdır. Özellikle matematik alanında yaptığı çalışmalar, bu alanda yeni bir çığır açılmasını sağlamıştır. Günümüzde halen onun terimleri ve çözümlemeleri matematik kitaplarında bulunmaktadır. Birinci derecen denklemlerin indirgenme ve dengelenme disiplinlerini kendisinden öğrenmiş durumdayız.

Aynı zamanda = “sıfır” kavramını da ilk defa Cebir alanına kazandıran kendisidir. O güne kadar sıfır kavramı sadece literatürde geçiyor olmasına rağmen bilimsel olarak bir karşılığı yoktu. Yani sıfırın babasıdır. Bununla birlikte türev ve integral konularında da çok değerli çalışmalar ortaya koymuştur.

Cebirin Atası diye anılan Harezmi, günümüzdeki Cebirsel ifadeler, algoritmalar ve trigonometrik kavramlar üzerinde de çok değerli çalışmalar ortaya koymuştur. Coğrafya adlı kitabı ile bilinen Batlamyus’un eserindeki matematiksel ifadeleri çok titiz bir şekilde irdelemiş ve buradaki sırları açığa çıkarmak için uzun mesailer hrcayarak bir kitapta derlemiştir. Portekiz ve İspanyol dillerine hakim olması, onun bu dillerdeki kavramları Matematik literatürüne kazandırmasını sağlamıştır. 850 yılında Irak’ın Bağdat şehrinde vefat etmiştir.

Kaynak: https://www.beyazokul.com/harezmi-kimdir-kisaca-hayati/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.