Hayvan Hakları İle İlgili Yazı

Hayvan hakları kısaca; her canlının yaşama hakkına sahip olmasıdır. Hayvanın vücut bütünlüğüne, doğal yaşam alanlarına olumsuz etkide bulunmak, onlara eziyet etmek suçtur. Hayvanların, insan yaşamındaki önemini anlatmak için sayfalar yeterli olmaz. İlk evcilleştirilen hayvanlardan olduğu sanılan köpeklerden tutun da sonraki zamanlarda evcilleştirilen, koyun, keçi, at, boğa, tavuk ve kedi gibi hayvanlar insanlık için hep yararlı olmuşlardır.

Bu yeryüzünde nasıl bizlerin yaşama hakkı varsa ağaçların, böceklerin, kuşların ve diğer canlıların da en az bizler kadar yaşama hakkı vardır. Nasıl ki bizler yeryüzüne gelmeden önce cinsiyet, tür, ırk vb gibi özelliklerimizi önceden belirleyemiyorsak diğer canlılar da bizim gibi.

Hayvanları Koruma

Hayvanların doğal yaşama hakkı olduğu gibi, bu haklarını elinden almak ve onlara işkence yapmak insanlık ayıbı bir kenara dursun suçtur. Korunmaya muhtaç oldukları için – kendilerini savunma ve korumaları mümkün olmadığı için onlara kötü muamelede bulunanlar cezalandırılmalıdır.

Günümüzde psikolojik sorun yaşayan kişilerin, bastırılmış acımasız duygularını hayvanlar üzerinde uygulaması hepimizin tepkisini çekiyor. Hayvan sevmeyen insan sevebilir mi? Elbetteki cevap hayır.

Çünkü acıma ve empati duygusudan yoksun olan bir insan aslında en önemli değerlerini kaybetmiş bir kişiliktir. Özellikle av yapan ve buna spor adı verip geçiştiren okuyucularıma sormak isterim. Sizce buna gerek var mı? Bir hayvandan çıkacak 100 gram ete muhtaç mısınız? Gerçekten buna ihtiyacınız var mı?

Lütfen birbirimizi kandırmayalım.

Hayvanlar ile ilgi diğer bir yazı: Hayvanları Korumak için Neler Yapmalıyız?


Hayvan Hakları İle İlgili Yazı


Hayvan Hakları İle İlgili Yazı
YORUMLAR

  1. Hayvan hakları dedi ki:

    Hayvanları korumanın en büyük adımı onların birer hayvan hakkına sahip olduğunu ve bu hakları elinden alındığı zaman kanunlarımızca cezalandırılacağını duyurmamız gerekiyor.