Consent Preferences Hayvanları Koruma Hakkında Yazı | Beyaz Okul

Hayvanları Koruma Hakkında Yazı

Hayvanları korumak ve onlara sahip çıkmamız gerekmektedir. Çünkü onlar kendilerini savunacak kabiliyete sahip değillerdir. Hayvanların da aynı insanlar gibi yeryüzünde yaşam haklarına sahip olan varlıklardır. Doğada bir çok yaşam alanını tahrip ettiğimizden ve o yaşam alanlarını kendimiz için kullandığımızdan dolayı hayvanlara ait doğal alanlar maalesef kısıtlanmış hatta ortadan kaldırılmıştır.

O nedenle her kış mevsiminde yabani hayvanların şehirlere inerek sokaklarda çaresizce koşturmalarına tanık oluyoruz. Üstelik bu onların suçuymuş gibi düşünen acımasız bireyler de mevcut toplumda. Bizler eğer onların evlerine; yaşam yerlerine müdahale edip ormanları şehirlerimiz için parselleyerek kullanırsak; hayvanların beslenme alanlarını ellerinden almış oluruz.

Doğadaki tüm canlıların korunmaya ihtiyacı vardır; bir nevi pozitif ayrımcılık yaparak onları yaşamda güçlük çektiği durumlardan kurtarmamız gerekmektedir. Şimdi maddeler halinde hayvanları korumak ile ilgili neler yapabiliriz bakalım:

  • Sıkıntıya düşen hayvanlara yardım edelim. Bu yiyecek, su veya barınma sorunları olabilir.
  • Evcil hayvan sahiplenmiş isek onların bakımlarını yaptıralım ve karakter özelliklerini tanıyarak hareket edelim. (Söz gelimi o hayvan ile ilgili web sitelerinden örneğin hayvangiller.com gibi kaynak sitelerden evcil hayvanımızı yakından tanıyabiliriz)
  • Yaz aylarında susuz kalan kanatlılarımız için içecek imkanı sunalım. Örneğin kuşlar için suluk yapmak gibi.
  • Hayvanlara eziyet etmekten hoşlanan insan dışı varlıkları uyaralım, duruma göre şikayet edelim.
  • Hayvanları ürkütecek davranışlardan çekinelim, onlara korku veya tereddüt hissi oluşturabilecek durumları bertaraf edelim.
  • Hayvanların beslenmesine yardımcı olalım.
  • Barınaklar ve yaşam alanlarını koruyup, kollayalım.
  • Avcılık bir spor değildir. Avcı arkadaşlara soralım o küçük parça ete gerçekten ihtiyacın var mı? Sen o hayvan olarak dünyaya gelsen ve arkanda bir köpek ve onun sahibi seni öldürmek için koşsa ne hissederdin. Evet o bir hayvan…

Diğer hayvanlar ile ilgili yazılarımız ise;

https://www.beyazokul.com/hayvan-haklari-ile-ilgili-yazi/
https://www.beyazokul.com/sokak-hayvanlari-icin-neler-yapabiliriz/
https://www.beyazokul.com/hayvanlari-korumak-icin-neler-yapmaliyiz/


Hayvanları Koruma Hakkında Yazı


Hayvanları Koruma Hakkında Yazı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.