Hayvanları Korumak için Neler Yapmalıyız?

Hayvanları Korumak için Neler Yapmalıyız? Sorusuna yanıt armaya çalışan bir insan, hayvanları korumak noktasında yaralı işler yapmaya başlamış demektir aslında. İçinde yaşadığımız gezegende insandan başka canlılar da bulunmaktadır. İnsandan başka canlılara hayvan adı veriyoruz. Hayvanlar alemini çeşit çeşit hayvanlar oluşturmaktadır. Karada yaşayan hayvanlar, denizde yaşayan hayvanlar şeklinde gruplandığı gibi; kanatlı hayvanlar, sürüngenler, etçil hayvanlar, otçul hayvanlar ve memeliler gibi tanımlamalarla bir birinden ayrılan hayvanları aynı zamanda evcil ve yabani hayvanlar diye de gruplandırırız. Her ne kadar insanlar için evcil hayvanlar yararlı ve dost olsalar da yabani hayvanlar da doğal çevrenin çeşitliliği içerisinde çeşitli işlevleri olan canlılardır. Doğadaki bütün canlıların devamı ve çeşitliliği, doğal denge için gereklidir. Eski çağlardan günümüze bir çok canlının zorlu doğa koşullarına ayak uyduramadıkları için tükendikleri bilinmektedir. Günümüzde hayvan hakları savunucuları ve çeşitli kuruluşlar, nesli tükenmekte olan (kelaynak gbi) canlıların korunmaya alınmasını sağlamıştır.

Nesli Tükenmekte Hayvanlar Korunmalıdır
Hayvanları korumak ve nesillerinin tükenmesini önlemek için kurumsal çabaların yanında bireylerin de çaba göstermeleri lazımdır. Ülkemizde belirli zamanlarda uygulanan av yasağı, nesli tükenmekte olan av hayvanları için koruma işlevi görmektedir. Dönemsel av yasakları yanında avlanması kesinlikle yasak olan hayvan türleri de bulunmaktadır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde bazı hayvanların neslinin devamı için büyük çaba ve çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalara destek olmak, avlanma yasağına uymayanları uyarmak ya da en iyisi resmi makamlara bildirmek vatandaşlık görevi olmalıdır.

Hayvanları Nasıl Koruyabiliriz?
Hayvanları avlanmaya karşı korumanın yanında, zorlu iklim koşullarında yaşamaya çalışan hayvanları da korumaya çalışmak gereklidir. Yine bir diğer önemli sorun da hayvanlara uygulanan şiddet veya kötü muamelelerdir. Bu tür kötü durum ve olaylara tanık olunduğunda resmi makamlara bildirmek gereklidir. Özellikle sokaklarda başıboş yaşamak zorunda kalan kedi ve köpek gibi canlıların kötü muameleye maruz kalmalarını önlemek, onların aç kalmamaları için önlemler almamız lazım. Örneğin kuru ekmek parçalarını, ekmek kırıntılarını duvar üstlerine ağaç diplerine veya büyük kaya gibi yükseltiler varsa oralara koymak doğru olabilir. Yine havaların çok sıcak olduğu zamanlarda, evinizin dış kapısının önlerine,  balkonlara veya yine duvar üstlerine bir tabak içinde su koyabiliriz. Susuz kalan kuşlar için hayati önem taşıyan bu çabayı da göstermek gereklidir.

Hayvanları Korumak için Herkesin Yapacağı Bir Şey Vardır!
Her insanın hayvanları koruma noktasında bir çabası mutlaka olur. Yeter Beyaz Okul yazısıdırki hayvanların da doğal çevre ve doğal yaşam içindeki yerini ve önemini kavrayalım. Hayvanların yaşama haklarına saygı gösterdiğimiz zaman onları korumak için gerekli çabayı da kendiliğinden göstermiş oluruz.

 

 

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

40 Yorum

 1. Bu hayvanlara nasıl eziyet edersiniz? Böyle zevk için hayvanları kullanmak doğrumu!!! O cahil insanlardan tiksiniyorumm!

 2. Hayvanlara eziyet edenlerin en büyük cezayı çekmeleri lazım. Hapis cezasının yanında yüksek para cezasının da olması lazım.

 3. peki ya arka arkaya üç gün içerisinde üç kedi vahşice öldürüldüyse araba çarpmış olamaz diğmi hepsinede arkadaşlar yardım edin onları seviyorum ve onlar gözümün önünde can veriyorlar ve herkez bu kouya duyarsız kalıyor . önemli bi konu

 4. Hayvanları Korumak için Neler Yapmalıyız?
  Hayvanları Korumak için önce bilinçli bir insan olmalıyız. dünyadaki tüm canlılara saygılı olmayı öğrenmeliyiz.

 5. hayvanları çok sevmeliyiz onlara eziyet etmeyelim çünkü onlar dünyanın en tatlı canlılıları onları sevin ve koruyun

 6. Biz milletce hayvanları çok severiz. Evlerimizde kedi, köpek ve kuş besleriz. Bazıları da farklı hayvanlar beslemekten hoşlanırlar. Vallaaa kolay gelsin diyecem sadece…

 7. hahahhaa biz milletce e hayvanları sevmek hiç anlamlı gelmiyor! bilerek onlara eziyet ediyorlar

 8. allah belalarını versin o canlılara zarar veriyorlarrr???????? !!!!!!!!!!!!!

 9. Hayvanları korumak için elimizden ne geliyorsa onu yapmalıyız. Tüm canlıların yaşama hakları var.

 10. Hayvanları çok seviyorum.Keşke her insan bizim gibi olsa.Onlarda canlı.Onlarında yaşamaya hakkı var.Her gün milyonlarca hayvanın nesni tükeniyor.Ama biz sadece seyrediyoruz.

 11. insanlar ve bitkiler gibi hayvanlarda birer canlıdır onları koruyalım doğamıza sahip çıkalım

 12. Hayvanları Korumak için Neler Yapmalıyız? Bence hayvanları sevsek zaten gerisi kendiliğinden gelir :)

 13. hayvanlara kötü davranan bi insana ne yapabilirim hayvan haklarını korumak adına nerelere ne şekilde başvurabilirim

 14. Sude ben dünya birincisiyim sen türkiye birincisi olmuşsun ne yazr :) ;) :D

 15. keşke bu söylenenlerin hepsi yapılsa hiçbir hayvanın nesil tukunmez hiçbir hayvan olmez

 16. Benim bir kopeğim var. Onun hakkinda youtub da bazi seyler oyrendim kopeklere zulm ediyorlardi allah onlara obur dunyada ezap verir insallah

 17. bizene köpeğin varsa emir karataş benim evimdede kedi ve kuş var balık var napalım senin köpeğin varsa benim evde 3 tane hayvanım var sanane yani

 18. hepiniz yalan soyluyonuz benim kadar hayvanları seven kişi değilsiniz

 19. Hayvanların da yaşama haklarına saygı göstermeyenler büyük ceza almalıdır. En iyi ceza da yüklü para cezaları olmalıdır. Bu kesilen cezalar ayrı bir fonda toplanmalıdır. Böylece hayvan barınaklarına kalite gelir.

 20. Hayvanları korumak için hayvan barınakları fikri ikinci planda olmalıdır bence. Hayvanlar kendi doğal şartları içerisinde uygun ortamlar içerisinde yaşamalı ve onların yaşam alanlarına müdahale edilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

manisa mutlu son masaj sakarya mutlu son masaj sanliurfa mutlu son masaj tekirdag mutlu son masaj trabzon mutlu son masaj
lara escort