Consent Preferences Her Ağaçtan Kaşık Olmaz Kompozisyon | Beyaz Okul

Her Ağaçtan Kaşık Olmaz Kompozisyon

Bazen ne yaparsanız yapın karşınızdaki emek verdiğiniz insanda en ufak ilerleme olmaz. Bu durumu müziği hiç sevmeyen ama enstrüman çalmaya çalışan bir insandan örnek vererek açıklayalım. Bu insan müziği sevmiyor, seslere ve notalara en ufak bir aşinalığı ya da kulağı yok, ayrıca isteksiz diyelim. Ne yaparsanız yapın müzik aletini çalamayacaktır.

Yani bazen bir iş için biçilmiş kaftan dediğimiz insanlar olur, bu işi sadece onlar gibi maharetli insanlar üstesinden gelebilir deriz ya;işte bu atasözü tam da bunu kastediyor. İşi ehline bırakmalı ve yeteneğin ve özelliğin bazen doğuştan geldiğini unutmamalıyız. Veya o işin özelliğini öğrenen, donanımına sahip olan insanların ancak o işi becerebileceğini unutmamalıyız. Bu nedenle atalarımız her ağaçtan kaşık olmaz; her insan her işi yapamaz demiştir.

Her birey her işin üstesinden gelemez. Evet bu cümle, kısaca bu atasözünü açıklamak için yeterli olacaktır.

Aşağıdaki metin ise Muhammet adlı arkadaşımızın beyazokul.com için hazırlamış olduğu bir yazı; kendisi yazdı, teşekkür ederiz bize de yayınlamak düşer:

Beklentiler, insanı bazen hayal kırıklığına uğratabilir. Her zaman aynı yolları denemek, aynı yöntemleri kullanmak ve sonuç olarak her zaman aynısını beklemek, doğru olmayabilir. Her yolun sonucu farklı olabilir. Daha önce gittiğimiz bir yolda değişiklikler ve yenilikler de olabilir. Bu yüzden, yol ve yöntem ne olursa olsun, her birinin kendi sonucu ve ona özgü karşılığı olduğunu unutmamamız gerekir.

Aslında bu durum sadece soyut kavramlar için de söz konusu olmayabilir. Daha somut kavramlar için de geçerli olabilir. Mesela, bir ülkeye bir turistik seyahate gittiğimizi düşünelim. Orada iyi bir insana denk geldik ve bize yardımcı oldu. Bu durum, o ülkedeki tüm insanlara güvenmemiz gerektiği sonucunu ortaya çıkarmaz. Çünkü her ağaçtan kaşık olmaz. Her insan farklı olabilir. Toplumda, bir insanın iyi olması, o toplumun hepsine güvenmemiz gerektiği anlamını doğurmaz. Ya da bir insanın kötü olması, o toplumun genelini kötülemez.

Herkesi ve her olayı, kendi içinde analiz etmek gerekir. Ve herkes, her olay için aynı sonucu, aynı kanaati beklememek gerekir.


Her Ağaçtan Kaşık Olmaz Kompozisyon


Her Ağaçtan Kaşık Olmaz Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.