Consent Preferences Hoca Dehhani kimdir? Kısaca hayatı | Beyaz Okul

Hoca Dehhani kimdir? Kısaca hayatı

04.11.2023
A+
A-
Hoca Dehhani kimdir? Kısaca hayatı

13 ile 14.yüzyılları arasında yaşamış ünlü düşünür ve divan edebiyatı şairi olarak bilinen Hoca Dehhani hakkında merak ettiklerinizi kısaca derledik.

Hoca Dehhani kimdir?

Hoca Dehhani, 13.yüzyılda doğup 14.yüzyılın başında vefat eden ünlü düşünür ve divan edebiyatı şairidir. Aynı zamanda bilime olan katkısı da oldukça fazladır. Bu yönü ile Hoca Dehhani, hem topluma faydalı işler yapmış hem de aralarında Resmi ve Kemalpaşazade gibi şahsiyetleri etkileyerek onların da topluma faydalı olmalarını sağlamıştır.

Hoca Dehhani, Horasan’da dünyaya gelmiştir. Yine beyitlerinden anlaşılacağı gibi Horasandan da Anadolu’ya geçmiş ve burada hayata gözlerini yummuştur. Kenzü’l-Küberâ olarak bilinen bir şiir tezkeresini yazdığı düşünülmektedir. Aslında bu fikri, zamanın önemli analizcilerinden ve devşirmelerinden Şeyhoğlu Mustafa ortaya atmışsa da; bu tezkerenin evet Hoca Dehhani’nin elinden geçtiği ancak bir çeviri yahut tefsir olabileceği sanılmaktadır.

Mehmet Fuat Köprülü tarafından Hoca Dehhani modern bir kimlik kazanmış ve eserlerinin tüm yönleri ile modern kültüre bütünleştirilmesi sağlanmıştır. Hoca Dehhani tarafından başlatılan Divan Edebiyatı kültürünün son temsilcisi Şeyh Galip’tir. Bundan sonra artık modern edebiyat kültürü ve Tanzimat Edebiyatı daha çok benimsenmiştir. Hoca Dehhani, gazel ve kasidenin ilk örneklerini yine kültürümüze kazandırmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.