Consent Preferences Nasreddin Hoca ve Timurun Filleri | Beyaz Okul

Nasreddin Hoca ve Timurun Filleri

Nasreddin Hoca, bir halk kahramanı veli ve âlimdir. Onun yaşayışı genelde nükteli ve ders çıkarıcı bir yaşayış olmuş ve hem güldürürken hem de düşündürmeyi amaçlamıştır. Hoca Nasreddin, Timur zamanında yaşamış bir zattır. Ve söylentilere göre başta Timur ile münakaşa içerisine girmesine rağmen, daha sonra Timur tarafından saygı ile karşılanmış ve hatta birçok olayda kendisinin derin ilmine danışılırmış.

İşte yine Timur ile aralarında geçen ilginç bir hadiseyi sizlerle paylaşmak istedik. Bu hadisede de Hoca, gerçekten de ibretlik bir ders vermiştir. İşte hem güldürürken hem de düşündüren Hoca Nasreddin ile Timur’un filleri…

Nasreddin Hoca  ve Timur’un Filleri Hikayesi

Aksak Timur o dönemde filleri ve diğer hayvanları beslemesi ile bilinir. Özellikle filleri onun için çok değerlidir. Yine en sevdiği fillerden birinin üzerinde dağ, çayır, bayır geziyorken her zamanki gibi Akşehirlilerin köyüne rastlamış. Fil bu, durmaz ve köydeki güzel ne yemek varsa yediğini yer yemediği devirir murdar edermiş.

Halk bu durum karşısında gerçekten de artık sıkılmış ancak bu durumu bir yandan da Timur’a arz edecek ne cesaretleri ne de dilleri varmış. Bu konuda Hoca’dan yardım istemişler ve Hoca da kabul etmiş.

Hoca, Akşehirlileri arkasına alarak Timur’un huzuruna çıkmak üzere yola koyulmuş. Ancak yol azaldıkça arkasındaki gelen sayısı bir bir azalmış ve ta ki, Timur’un sarayına gelene kadar bir tek kendisi kalmış. Tabii ki Hoca da bu duruma sinirlenmiş.

Timur sormuş: Hayırdır Hocam nedir derdin bu saatte?

Hoca: Sultanım, Akşehirliler filinizi çok sevmiş ve ne olur git de hünkarımız ile konuş bir de dişi fil getirsin diyorlar.

Tabi Timur bu olaya sevinmiş ve kabul etmiş.

Hoca, gelip köylülerin yanına oturmuş, köylüler müjdemizi isteriz diye Hoca’ya sormuşlar.

Hoca da: “Evet size harika bir müjdem var! Bir de dişisi geliyor” demiş.

Beyazokul.com


Nasreddin Hoca ve Timurun Filleri


Nasreddin Hoca ve Timurun Filleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.