Consent Preferences Hoşgörü Hakkında Kompozisyon | Beyaz Okul

Hoşgörü Hakkında Kompozisyon

İnsanlar huylarıyla ve yaptıkları davranışlarla çevresindekiler tarafından saygı görürler. Kişilerin huyları anlayışsız, inatçı, sinirliyse diğer insanlara kırıcı davranışlarda bulunacaklarından fazla sevilmezler. Huy bakımından sakin, anlayışlı ve hoşgörülü olanlar çevresindeki insanlara saygılı davrandıklarından aynı şekilde saygı ve sevgi görürler. Hoşgörü olumlu huylar arasında yer verdiğimiz en güzel olanlardandır.

Karşısındaki insana ön yargıyla yaklaşmadan, fikirlerinin dinlenerek hoş görülmesi durumuna hoşgörü deriz. Hoşgörülü bir insan, karşısındaki kişilerin fikirleriyle kendi fikirleri çelişiyor bile olsa saygıyla dinlemesini bilen kişidir. Çelişen iki fikir aslında iki farklı tercihin ortaya koyulmasını sağlar. Bazı durumlarda kendi fikrimizi eşsiz gibi görebilsek de alternatif karşıt düşüncelere ihtiyacımız vardır. Belki de karşıt fikir bizim fikrimizden daha mantıklıdır.

Düşünce yapımız olaylar karşısında tecrübelerimize dayanarak bir karar verir. Aldığımız kararın doğruluğundan her ne kadar emin olsak da çevremizdekilerden fikir alabilmeli ve en azından aldığımız kararın sağlamasını yapabilmeliyiz. Hoşgörülü bir yapıya sahipsek karşımızdaki insanlar gönül rahatlığıyla fikirlerini bize beyan edebilirler. Ancak bizim hoşgörülü olmadığımız durumlarda farklı bir fikrin ortaya çıkması da mümkün olmayacaktır.

Hoşgörü Kısaca Nedir

Hoşgörü kısaca, teamül edebilme gücüdür, karşıdaki insanın hatalarına yeri geldiğinde göz yuman, empati kurabilen kişilerin duygusal durumlarına verilen addır.


Hoşgörü Hakkında Kompozisyon


Hoşgörü Hakkında Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.