Hz. Abdullah Kimdir Kısaca Hayatı

29.02.2020
A+
A-
Hz. Abdullah Kimdir Kısaca Hayatı

Abdullah bin Abdulmuttalip, 546 yılında Mekke’de dünyaya geldi. Hz. Muhammed (s.a.v)’in babasıdır. Hz. Muhammed henüz daha 7 aylık iken, kendisi bilinmeyen bir hastalıktan dolayı yatağa düşer ve bir süre sonra henüz Hz. Muhammed doğmadan vefat eder. Babası, Abdulmutallip bin Haşim ve Kureyş’in ileri gelenlerinden idi. Eşi Amine’dir. O dönemler henüz 20’li yaşlarda iken ticari zekasının çok ileri olmasında dolayı tüccar olarak geçimini sağlardı. ticarette çok önemli noktalara gelmiş ve genelde kazandığı paralar ile deve alarak bu develerin ticaretini de yapardı.

Hanif dini üzerine yaşayan Hz. Abdullah’ın annesi ise Fatıma bint Amr idi. Hz. Abdullah’ın vefatına kadar da Hz. Muhammed’den dolayı yüzünde ve alnında bir nur tecellisi vardı. Tıpkı eşi Hz. Amine gibi, onun da yüzündeki bu nur, herkesin dikkatini ziyadesi ile çekiyordu.

Çok güzel ve uzun boylu olduğu rivayet edilmektedir. Yüzündeki bu nur, ölümüne kadar devam etti. Hz. Abdullah, Mekke ve Hicaz bölgesindeki böglelerde kervan ile ürün ticareti yapıyor bir yandan da, deve ticareti yapıyordu. 571 yılında Medine’de vefat etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.