Consent Preferences Hz. Ali kısaca hayatı (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) | Beyaz Okul

Hz. Ali kısaca hayatı (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

07.11.2023
A+
A-
Hz. Ali kısaca hayatı (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

İslam aleminin önemli isimleri arasında yer alan Hz. Ali’nin kısa hayatını, din kültürü ve ahlak bilgisi eğitimi alan öğrenciler için derledik.

Hz. Ali kısaca hayatı

Ali bin Ebu Talib, Hz. Muhammed’in amca oğlu, damadı ve İslam dininin ilk 4 büyük halifelerinden sonuncusudur. 598 yılında Mekke’de doğan Hz. Ali, Hz. Muhammed’e henüz 7 yaşında iken tabi olmuş ve onun peygamberliğine iman eden ikinci kişidir. Hz. Hatice’den sonra Hz. Muhammed’e iman ederek Müslüman olan üçüncü kişi olan Hz. Ali, babası Ebu Talib’in aksine, İslamiyet için çokça çabalamış ve peygamberimiz tarafından henüz hayatta iken cennetle müjdelenenlerden biri olmuştur.

Mekke’den Mediye’ye hicret eden kafilede bulunan Hz. Ali, Hz. Muhammed komutasındaki bir çok savaşa ve sefere katılmıştır. Güçlü ve uzun boylu olan Hz. Ali, düşmanlar tarafından korkulan biri haline gelmiştir. Bu yüzden Hz. Muhammed’e düşman birliklieri yaklaşmakta tereddüt etmişlerdir. Tabii ki bunda hem Hz. Muhammed’in hem de Hz. Ömer’in cesaretlerini de yadsımamak lazım. Hz. Muhammed’in kızı Fatıma ile evli olan Hz. Ali’nin farklı hanımlardan 20’ye yakın çocuğunun olduğu rivayet edilmektedir. Bunlardan en çok bilineni Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’dir. 661 yılında Kufe’de vefat etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.