Mevlananın Hayatı ve Eserleri

20.01.2017
A+
A-
Mevlananın Hayatı ve Eserleri

Kısaca Mevlana 1200 lü yıllarda yaşamış Müslüman şair ve alimdir. Muhammed Celâleddîn-i Rumi, ya da kısa adı ile Mevlana, 30 Eylül 1207 yılında Afganistan’ın kuzeyinde bulunan Belh şehrinde dünyaya geldi. O zamanlar Afganistan’ın kontrolü Harezmşahlar Devleti’nde idi. Mevlana, Şii, Sünni, Bektaşi ve diğer ekollerin yararlandığı önemli bir figürdür. Özellikle tasavvufi eserlerde ortaya koyduğu dil ve tutum, onun çok değerli bir mutasavvıf olmasını sağladı.

Sadece Türkler için değil, aynı zamanda Afganlar, Farslılar, Araplar ve Tacikler tarafından da sahiplenilmiştir. Kimisine göre Arap, kimisine göre Türk kimisine göre ise Fars kökenlidir ancak en kuvvetli ihtimal, onun Müslüman bir Farsi olduğunu ortaya koyuyor.

Hayatı boyunca çok önemli eserler ortaya koymuş ve tasavvufun gelişmesini ve tanınmasını sağlamıştır. Eserlerinde, Allah ve Peygamber inancı, İslami değerler, dini öğeler ve dini motifler ön plandadır. Mektubat “Mektuplar”, Mesnevî, Büyük Divan “Divan-ı Kebir”, Mecalis-i Seb’a “Mevlana’nın yedi vaazı” ve Fihi Ma-Fih “Ne Varsa Senin İçindedir” gibi eserleri, bilinen en önemli eserleridir.

Mevlana, islami geleneklere bağlı bir yaşam içinde olmuş ancak buna rağmen bazı eserlerindeki bazı ifadeler yorumlandığında müstehcenlik ve tevhide terslik gibi sonuçlar da ortaya koyulmaktadır. Nasreddin Hoca ile münakaşası olduğu yönünde ciddi söylentiler vardır.

Kendisi ile birlikte aynı çizgide yürüyenlere Mevleviler denmektedir. Muhammed Celâleddîn-i Rumi, 17 Aralık 1273 yılında 66 yaşında iken Konya’da vefat etmiştir. Konya o zamanlar Anadolu Selçuklu Devletinin başkenti idi.

Beyazokul.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.